| Etro a întrebat:

Am o întrebare. Orezul îngrașă daca este consumat în cantități mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Constipă orezul.

| RAY a răspuns:

Treaba e asa, tu ca sa existi consumi un numar de calori aia se numeste rata metabolica plus digestie si sport sa spunem 2000 de calori, e indiferent de ce consumi tu nu vei slabi sau ingrasa daca consumi fix 2000 de calori, orezul e foarte sanatos si tine de foame

| Apokales a răspuns:

Cam orice aliment ingrasa daca este consumat in cantitati mari, problema cu privire la ingrasare, atunci cand vine vorba de orez, este ca trebuie sa mananci cantitati foarte mari ca sa te ingrasi. Poti manca 2.5 kg de orez fiert pe zi ca sa te ingrasi, cred ca nu.

| JicaContra a răspuns:

DA
hai sa iti demonstrez
la japonezi, sportul national se numeste... SUMO (nu ma crezi, cauta pe google, campionul mondial la sumo, 350+ de kile, casatorit cu o top model japoneza... 48 de kile big grin)

cum in basket trebuie sa fii inalt, in sumo TREBUIE sa fi gras
sumo e vechi de sute de ani, iar in Japonia medievala NU exista carne, in afara de carnea de peste, care NU ingrasa
asa ca se ingrasau cu orez, ca altceva mai de ingrasat NU aveau

in plus orezul NU e o leguma, ci o leguminoasa, iar leguminoasele ingrasa

| Dalmore a răspuns:

Asiaticii mănâncă orez la fiecare masă și sunt recunoscuți pentru faptul că nu prea au grăsani.

| Sociopatul a răspuns:

Este vorba strict de aportul de energie, daca tu bagi combustibil in organsim mai mult decat arzi automat ca vei depune tesut adipos. Poti sa mananci cantitati mari de orez si sa nu te ingrasi..asta daca ai grija ce mananci in restul zilei.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Sociopatul):

Faptul ca mananca la fiecare masa nu inseamna ca mananca in cantitati mari. Probabil mănânca la fiecare masa 100-200g de orez (cantarit preparat, nu crud), caz in care e un aport caloric destul de mic. Dar incearca sa-ti prepari o punga d-aia de jumatate de kilogram in fiecare zi si s-o mananci. S-ar putea sa ai mici (sau mari) surprize.

| Sociopatul a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ea intreaba de cantitati mari, raspunsul a fost corect..nu inteleg completarea sau tentativa de corectare

| AnastasiaK a răspuns (pentru Sociopatul):

Ah, daca nu intelegi e clar laughing
Ideea era simpla: chinezii NU mananca in cantitati mari. In cantitati mari si orezul ingrasa, logic. Deci raspunsul tau a fost gresit.