| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru fete si femei: Daca am o infectie urinara de aproximativ un an, merge sa o mai tratez? Vreau parerile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cum ai stat asa un an de zile fara investigatii? Lasa o pe bunica ta ca ea nu stie nimic, pe vremea ei nu erau ecografii, părintii tai de ce nu te au dus la medic? S au ei sunt plecati din țara la munci in străinatate si tu stai frumos cu infectia in corp, sa-i dai bunicuței detalii pe care ea nu le poate pricepe. Ce varsta ai? Si marti fuga la medic, nu mai amina si lasa ce crede bunica ta, tu o sa faci complicatii pe care nici un medic nu le va putea trata.

| Ralukafay a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mama a divortat de ala cu care m-a conceput si ea s-a maritat cu altul si s-a mutat in alt sat.Eu am 14 ani, anul asta in octombrie fac 15 ani.Mie imi este frica sa ii spun bunicii mele si nici macar nu stiu cum sa ii spun.

| AutumnDay a răspuns:

Bineinteles ca merge, doar n-o s-o lasi asa pana dai in altele mai rele. Mergi urgent la medic, nu e bine ca ai stat atat cu ea netratata.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, dupa simptomele descrise de tine nu-i infectie urinara, este vorba de igiena precara!
Pe la 13-14 ani incepi sa ai scurgeri vaginale si trebuie sa speli poponetul si pasarica IN FIECARE ZI, cu apa si sapun!
De preferat seara, inainte de culcare, cand schimbi si chilotul.
Simptomele vor dispare dupa cateva zile, cand va dispare si iritatia.
Vara este indicat sa faci dus chiar de 2 ori pe zi, pentru ca transpiri si este usor sa te iriti.

| Ralukafay a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce este igiena precara? Si eu ma spal in fiecare zi, de doua ori pe zi, dar in interior simt ca ma inteapa ceva, cateodata ma si mananca in interior si de asta am spus ca am infectie urinara.Medicul de familie mi-a spus, dupa ce mi se termina menstruatia sa merg cu un borcan cu urina de a mea sa vada ea

| Ralukafay a răspuns:

Si imi spuneti si cum i-as putea spune asta bunicii mele? Adica o sa inceapa sa ma intrebe de unde stiu eu ce este aia infectie urinara, de unde stiu eu ca am o infectie urinara.Si tot asa.As putea merge si singura la ginecolog daca am 14 ani? Cam cat costa un control de asta? Daca ma duc cu bunica mea la ginecolog o sa ii spuna ei ce am sau o sa imi spuna mie?

| SilviaPunct a răspuns (pentru Ralukafay):

Infectia urinara nu se trateaza la ginecolog, iubita (se poate si acolo)! Mergi la medicul de familie, el stie perfect sa trateze si ce analize sa faci! Pupici.

| Ralukafay a răspuns (pentru SilviaPunct):

Pai si cum i-as putea spune bunicii despre asta?

| SilviaPunct a răspuns (pentru Ralukafay):

Ii spui ce te supara (te ustura cand faci pipi, sau ce simptome ai tu, devreme ce te-ai diagnosticat singura cu infectie urinara). Vezi ca a scris Cristi mai sus un raspuns perfect real. Cred ca poti merge si singura la medicul de familie daca esti suficient de mare.

| Ralukafay a răspuns (pentru SilviaPunct):

Am 14 ani, anul asta in octombrie fac 15 ani.Sunt suficient de mare?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ralukafay):

Of Doamne ce viață grea ai, dar din moment ce ai buletin card de sanatate ai? Te duci cu buletinul si cu cardul de sanatate la medicul tau de familie si îi spui ce probleme ai si il rogi sa ti dea trimitere la ecografie. Ce simptome ai? Te doare cand faci pipi? Multa sanatate dragă Ancuța.

| Ralukafay a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am card de sanatate.Si nu ma doare cand fac pipi, dar ma inteapa inauntru ma mananca in interior si altele.Am citit pe net si simptomele astea sunt specifice infectiei urinare.Dar nu stiu cum sa ii spun bunicii si doctoritei despre asta.Cum le-as putea spune despre asta?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ralukafay):

Ancuța! Medicului trebuie sa i spui, si pe lîngă ecografie o sa ti faca analize de sange si sumar de urină, dar aceste lucruri le vei afla tu de la medic, cardul de sanatate daca nu il ai atunci nu poti face analize si investigatii gratuite, poti face contra cost pe bani, trebuie sa i spui bunicii tale sa mearga ea cu tine, si poate merge sa ti faca gratiut investigatiile medicale pe cardul bunicii. Dar trebuie sa mergi la doctor, nu sta asa. De unde esti?

| Ralukafay a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Din Tulcea.

| AdrianaB1 a răspuns:

Logic ca merge, fuge de fapt.