| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru fete si femei. Sper sa nu raspunda niciun baiat/barbat.
Am o prietena caruia nu i-a venit menstruatia luna aceasta (i-a intarziat). Are un an de cand i-a venit prima oara. I-a venit si luna trecuta, si acum 2 luni etc. insa luna aceasta nu i-a venit. Este ceva grav?
Va rog ajutati-ma pentru a putea ajuta si eu la randul meu. Dau funditia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este ceva grav, in primii doi ani de la prima menstruatie apar dereglari. Totusi, daca are dureri sau scurgeri, sau daca menstruatia intarzie mai mult de 3-4 luni, trebuie sa o vada un medic ginecolog (pentru ecografie si eventual examen de secretie) si, posibil, un endocrinolog sau pediatru.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este destul de serioasă problema, trebuie să meargă să facă dozările hormonale la endocrinologie şi un control medical ginecologic, un ecograf 4D pentru un diagnostic corect şi tratament de specialitate.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Se mai inampla astfel de lucruri si la femei mai mari, darami-te la copile.Cu timpul orgnismul va functiona mai exact.Asta daca nu a facut ceva...sti tu ce! Si atunci este cu... ochi!

| Corina a răspuns:

Daca i-a fost frig la picioare sau a stat cu sezutul pe ceva rece, s-ar putea sa fi racit si atunci se mai intampla sa intarzie. Am patit-o si eu, cand eram de varsta ei. Desi nu ne-ai spus varsta prietenei tale, intrebarea este: n-a avut cumva relatii sexuale neprotejate? Atunci se schimba treaba. Pentru orice eventualitate, sa mearga la medicul de familie si daca acesta nu-i da de capat, ii va da trimitere la un specialist ginecolog. Sanatate!

| arrriadna a răspuns:

Salut. Se mai intampla. Si de obicei (presupunem ca nu si-a inceput viata sexuala) cand e vorba de stres, de frig se mai deregleaza. Eu am avut o menstruatie ca ceasul elvetian din prima, insa sunt si fete carora le vine complet anapoda: 2 luni da, 3 nu, etc pana se regleaza (DACA se regleaza).
De fapt, nu stim sigur daca i-a intarziat din cauza de "februarie" si "martie". Prietena isi noteaza undeva datele la care vine ciclul? Daca nu, va sfatuiesc pe amandoua sa notati pe o foaie pusa bine, sau in jurnal. In felul acesta o sa stiti in fiecre luna CAND trebuie sa vina. Chiar daca nu e mereu la fel, macar ramane acolo scris si calculati. Menstra vine intre 27-29 de zile, cu variatii plus minus 3 zile (asta in mod normal, stii... ca ceasul.). Adica daca i-a venit pe data de 1, luna urmatoare ar trebui sa vina intre 27 si 29.
Pupicei!

| EUSIATIT a răspuns:

Pai citi ani are? sau poate a avut relarii sex cu cineva si nu ti a spus tie /daca sunteti prietene atunci intreab o si face un test daca nu cu mamica ei de mina la medic sa vada care este pb. tu cum sa o ajuti?

| Bucatarul.com a răspuns:

Menstruatia poate sarii si o luna, poate intarzia pana la 10 zile (sau mai mult) atata timp cat nu are contact sexual nu are de ce sa-si faca griji... sac ca eu sunt baietel!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este nimic grav. menstruatia se regleaza abia dupa 2 ani. happy
e posibil sa nu ii vina acum si sa ii vina apoi de 2 ori pe luna sau doar 2 zile.
nu trebuie sa se panicheze, eventual se poate duce la ginecolog. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stiti ca inca este virgina, si de aceea nu stie care este cauza intarzierii menstruatiei. :p (eu sunt utilizatorul anonim care a pus intrebarea)

| jumbO a răspuns:

Nu este tot timpul grav, se mai intampla asa la multe fete... dar daca ea crede ca pare asa grav sa mearga la doctor, multor fete din jurul meu li s. a intamplat si nu s.au stresat

| Saori a răspuns:

In niciun caz nu e grav.happy
daca zici ca i'a venit de un an, trebuie sa stii ca menstruatiei ii ia pana la 3 ani sa se regleze. Deci nu'i nimic gravoh go on o sa'i vina cu sigurantsa luna viitoare!happy
pupici!blushing

| halo a răspuns:

Nu este ceva grav si mie mi s-a intamplat.tongue si cand a fost sa-mi vina mi-a venit ffffffffffffffffff mult tb sa schimb din ora in ora straight face daca este la inceput este normal pana se regleaza tongue nu are data fixa la inceput big grin si mie mi-a venit de 1 an si tot la fel nu am data fixa dar m-am consultat nu exista nici o pb tongue