| Deeazuzaa a întrebat:

Am o intrebare! Vara mea are paduchi. A folosit sampon special cu tot cu pieptane dar daca nu scoate toate ouale este posibil sa eclozeze? trebuie sa-si schimbe lenjeria?
FUNDITA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nico097 a răspuns:

Da sa schimbe si lenjeria si sa se pieptene de cateva ori pe zi cu un pieptene foarte des ca sa scape de lindine sau oua cum le spui.Sa se spele des si sa se limpezeasca goarte bine, sa spele hainele folosite si sa aspire camera in care sta deoarece paduchii pot sta pe asternuturi, sa spele piaptanul sau peria de par cu apa calda si sapun si sa nu se usuce cu uscatorul de par daca foloseste sampon special pentru paduchi.Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Da posibil dar poate sa le verifice daca fac ''poc'' intre degete sunt vii daca sunt moarte sunt uscate.Cel mai bine sa foloseasca spray Paranix-un pic cam scump dar merita, omoara si ouale si paduchii si se desprind usor de firul de par.

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup