| narcy93 a întrebat:

Am o iritatie (cred) in cerul gurii (aproape de dintii din fata, in spatele lor.Nu pot sa mestec alimentele cum trebuie, pentru ca atinge cerul gurii si ma ustura.nu e umflat...pur si simplu ustura enorm la atingere (mai ales la alimente calde, dulci, sarate si acre). Aveti vreo idee ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ceadragutza a răspuns:

O sa iti treaca in cateva zile. Nu consuma alimente sarate.

6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Poate fi o afta, care este intr-adevar dureroasa, dar poate fi si stomatita. Clatitul gurii cu solutie de bicarbonat de sodiu alimentar o lingurita la 1 pahar cu apa este foarte bun, dar se mai poate folosi si glicerina boraxata care se gaseste la farmacie si care te va ajuta sa se vindece mai repede. Totusi trebuie sa ai rabdare deoarece, locul in care este amplasata afta, este umed si astfel procesul de vindecare este mai lent. Pentru stomatita, care apare ca niste formatiuni albicioase, este bun nistatinul, care este antifungic si te poate astfel ajuta.
Evita mancarurile si bauturile acide, care pot intarzia vindecarea, producand o eroziune a locului afectat.
Sa te faci bine cat mai repede.

| JulyStorm a răspuns:

Ieri mi-au iesit si mie niste bubite, de la un mar pe care nu l-am spalat.
Am dat cu Glicerina Boraxata si azi au trecut aproape de tot.

| daniela1997 a răspuns:

Buna, nu-ti fa griji nu e nimic grav, am avut si eu asa ceva. Nu trebuie sa maninci alimente sarate, mai presus de norma si alimentele fierbinti, daca odata in zi timp de 5 minute vei tine apa rece in gura cu timpul va trece.

| anaelli a răspuns:

Cred ca este o afta, bicarbonat de sodiu cu apa, clatesi gura de mai multe ori pe zi timp de doua trei zile daca este nevoie.

| iasmina6354 a răspuns:

Este o bubiță mi s-a întâmplat și mie.
Nu trebuie să te sperii.
Aaa mi s-a intampat si am pus oțet, stiu pare cam urat, dar mi-e m-a mers.
Fundaa te rog?

| Diana44 a răspuns:

Puteţi amesteca bicarbonat de sodiu intr-o cana de apa calda si apoi clatiti gura de 4-5 ori pe zi. Dar si o solutie de apă şi sare este un remediu foarte simplu pentru afte. Se dizolvă câteva grame de sare normala intr-o cana de apa calda si se face gargara. Se scuipa conţinutul şi se urmeaza acest proces de 3-4 ori într-o zi. Usturoiul si ceapa contin proprietăţi naturale anti-fungice. Consumul de usturoi sau ceapa ajută la uciderea ciupercii Candida din gura. Consumul regulat de usturoi previne aparitia aftelor.