| anonim_4396 a întrebat:

Am o lucrare dentara ( punte) la patru dinti. S-a fisurat pe partea interioara un dinte. Lucrarea este cimentata si pe pivoti. Dentista mea spune ca trebuie schimbata.
Chiar trebuie? Sau mai pot astepta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Daca stomatologul spune ca trebuie schimbata, lasa frica si fa rost de bani si fuguta la stomatolog.Nimic nu este mai sanatos si frumos decat o dantura frumoasa.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai iti dai seama ca dentistul stie cel mai bine. Daca ti-a spus ceva, inseamna ca asa trebuie facut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, ascultă sfatul medicului dentist.
Evită complicațiile care pot apărea ulterior: dureri locale cu extindere la ceilalți dinți, infecție, sensibilitate, disconfort la masticație, vorbire, etc.
O dantură fără probleme.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da trebuie...se pot produce complicatii, poti pierde un al cincilea dinte. Stiu ca e scump, dar o sa iesi mai ieftin cu schimbarea a 4 dinti acum, decat sa fii nevoita mai tarziu sa tratezi / schimbi 5-6-7... dinti!

| elisheba a răspuns:

Multumesc de sfaturi.
S-a rezolvat acum... dar "scump, domne' scump".