| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema: acum 19 saptamani mi-am inceput viata sexuala. Si a fost o mica problema cu prezervativul, a alunecat, si de frica a facut un test la momentul respectiv. A iesit negativ. apoi acum cateva saptamani, am inceput sa iau in greutate, gen 2-3 kg si sa mis e mareasca abdomenul in partea de jos, nu foarte mult, dar considerabil, ba chiar am simtit si dureri, precum junghiuri ascutite, asta de aproximativ o saptamana. Ma simt si foarte deshidratata, iar linia ce uneste buricul cu zona genitata s-a pigmentat destul de mult, asa cum scrie ca trebuie sa se intample in a 19-a saptamana se sarcina. Mentionez ca menstruatia nu mi-a lipsit nicidata in aceste 4 luni. Vreau sa stiu daca este posibil sa fiu insarcinata, pentru ca am auzit ca este posibil sa fi, chiar daca nu iti lipseste menstruatia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaviniaAC a răspuns:

Aceste cazuri sunt extrem de rare, copiii nu se fac atat de usor precum tindem noi fetele sa avem impresia, in special cand suntem la inceput. Nu-ti fa probleme, nu e cazul. Pentru siguranta ta mai fa un test, dar eu zic sa nu te agiti.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Menstra peste sarcină este mai săracă în prima și doua lună, în concluzie TU ai nevoie de control ginecologic, analiză de sânge pentru a vedea dacă este prezent hormonul sarcinii!
Pa, pa.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa ai menstruatie pentru 4 luni, in foarte rare cazuri, in special daca este vreo problema cu copilul, de exemplu daca se dezvolta in afara uterului. Cel mai bine ar fi sa mergi la un ginecolog sau sa iti faci niste analize de sange.

| SimonaCristina a răspuns:

Examenul ginecologic este de certitudine. Poti fi insarcinata chiar daca ai menstruatie, e un procent mic, dar exista riscul. Bafta!