| maya_1276 a întrebat:

Am si eu o problema...acum doua saptamani...in timpul contactului sexual s-a rupt prezervativul...eu eram in perioada de ovulatie... mi-am facut testul si mi-a iesit negativ. mi-a intarziat menstruatia si ma gandeam daca poate sa imi iasa negativ pentru ca am baut foarte multa apa si urina a fost prea diluata? pot sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, testul poate iesi negativ chiar daca esti insarcinata fiindca l-ai facut cam devreme si faptul ca urina era diluata este un impediment.
Testul de sarcina, ca sa fie cat mai sigur, se face din urina de dimineata, cam la 21 de zile de la contactul sexual banuit de a fi responsabil de conceptie. Asadar, repeta testul si apoi du-te la ginecolog. Iti spun sigur ca ginecologul, inainte sa te consulte te va pune sa faci test de sarcina, fiindca consultul e contraindicat in primele saptamani, putand aduce risc de avort spontan.

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

POTI! Dece nu faci un test, si il repeti dupa 2-3 zile?! Si ar fi ideal daca ai trece si pe la cabinetul de planning familial, unde e GRATUIT! Cum de s-a rupt?!

| Sara a răspuns:

Probabil testul de sarcina l ai facut prea devreme. iti recomand sa-l refaci. Un test normal se face dupa 14 zile de la contactul neprotejat. daca si acesta iese negativ, poate ai avut noroc si nu ai ramas. Un ginecolog sigur iti poate da un raspuns. Si totusi ai grija cu dereglarile de menstruatie, precizeaza-i si acest lucru, presupun k ai trecut de pubertate iar dereglarile deja sunt dificile la maturitate. bafta.

Janina
| Janina a răspuns:

Mergi la un doctor..raspunsurile noastre de aici nu iti vor da nicio garantie.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Nu densitatea urinei este determinanta la testul de sarcina.

| want2bMajestic a răspuns:

Decat sa pui intrebari la care nu o sa ai rasp precis de 100%... du-te la un ginecolog

| marria a răspuns:

Test de sange beta HCG. mi se pare cel mai sigur.sau mai degraba consulta un medichappy