| anonim_4396 a întrebat:

AM O MARE PROBLEMA! de Ajun am stabilit sa dam un spectacol cu colinde, iar dupa aceea sa mergem cu colindul acasa la cei care nu au putut veni.am repetat de 5 zile incoace, singura si cu grupul(2 ore). in ultimele 3 zile, ei nu au mai venit si eu am fost cam bolnava si am avut laringita, si mama mi-a zis sa nu mai repet dar am repetat aproape toata ziua, si asnoapte cat ea si tata au fost plecati am repetat de 3 ori fiecare colind, pentru ca eu sunt prezentator si cant cel mai mult, iar dimineata m-am trezit ragusita si am incercat sa cant si suna de parca as fuliera! am note care trebuie tinute lungi...ma rog intelegeti, nu mai intru in detalii, si eu nici sa vb cu mai pot.nu stiu daca este din cauza faptului ca am repetat prea mult dupa raceala, si nici nu conteaza, ce conteaza este sa imi treaca. ce sa iau sa imi treaca pana la Ajun, ca mai sunt 2 zile. AJUTOR! va rog raspundeti repede!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai important este repausul vocal total. Adica pana in clipa in care trebuie sa canti sa nu mai scoti nici macar un sunetel. Nici sa nu vorbesti soptit, ci pur si simplu sa taci complet si sa te intelegi cu ai tai prin semne.

| DiannaDi a răspuns:

Mananca ou gol happy sigur isi fa face efectul, poate ti se pare greu, dar colega mea(o cantareata) exact asa face cand are probleme, sau inainte de concert

succes

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Ingerasha, ou gol? nu fier? nu ochi? nu stiu daca pot! alte solutii...

| ingerash_1766 a răspuns:

Mananca miere de albine si menta

| catel a răspuns:

Cred ca daca ti-ai face un pic de timp, ai obs ca mai sunt raspunsuri la intrebari de genul asta. nu de alta dar, ai economisi timp pentru vindecarea ta. la fiecare 2-3 ore sa dai pe gat aprox o lingurita de tinctura de propolis (nu din farmacie). Dupa aprox 6 ore o sa ai deja rezultate bune. Sa ai grija ca tinctura de propolis este cu alcool.

| selecta a răspuns:

Incearca o gargara din apa calduta cu sare