| MadaMary67 a întrebat:

Am o mare problema...
Ma enervez foarte usor cand ploscaie cineva sau cand imi spune cineva ceva
Nu suport aproape nimic, am 13 ani (fata) injur non stop
Ce sa fac? Fara doctor.
Astea sunt crize de nervi sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TCosminn a răspuns:

1. Nu ai o mare problema ci ai nevoie de o mare rezolvare. 2. Poti pleca sau te poti indeparta de oamenii fara maniere, cat despre cei care iti spun "ceva", te enervezi si atunci cand ti se vorbeste frumos, esti apreciata sau laudata? 3. Daca injurai non-stop, nu mai citeam un text normal acum. 4. Nu sunt crize de nervi, sunt "crize" de o personalitate care, probabil nu se impaca cu sinele. Mai este si perioada copilariei, etc, etc.

3 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

"Cal-ma-te sau te trec pe cal-man-te" cam asa si cu tine pana dai de persoana nepotrivita si te articulează sa vezi cum iti trec nervii.

| Mihai0101 a răspuns:

E varsta la care hormoni se joaca cu noi dar nu fi speriata e normal! Incerca sa nu iei totul ce nu-ti place inseama trateaza cu indiferenta ceea ce te face nervoasa incerca sa te auto educi i-ti faci dor rau enervandute.Doar tu poti fi (stapana) ta, tu poti sa te auto detasezi de ceea ce te supara s-au te deranjeaza.
Nu nu este o problema medicala!

| Dumbi a răspuns:

Oricine se enerveaza cand mananca cineva cu gura deschisa, ma enerveaza la culme, dar cand face din ambitie mi se pare funny. Si rad happy
Ce inseamna ca nu suporti nimic? Adica sa nu suporti nimic, inseamna sa nu te suporti pe tine, si asta inseamna ca esti pe ganduri de a-ti lua gatu'. Si eu injur, dar incerc sa nu mai fac asta asa des, incerc sa injur frumos, sa jignesc frumos.
Incearca sa gandesti inainte sa vorbesti, si asa nu vei mai scoate injuraturi pe gura.
Nu astea nu sunt crize de nervi, personalitatea ta se dezvolta o data cu tine, esti la pubertate este foarte normal…