| mBlackAngel a întrebat:

Am o mare problema. Mi-au iesit niste negi in talpa. am dat cu o solutie de scos negii. In momentul cand s-a facut alb si s-a umflat l-am taiat cu unghiera. Problema este ca nu stiu daca am taiat doar chestia aia alba sau si negul. Am ajuns pana la neg. Era o pata neagra pe talpa si apoi mi-a curs foarte putin sange, dar aproape deloc. Am aplicat cu solutie pe locul acela si a inceput sa ma usture foarte tare. In mai putin de 2 minute locul era complet alb si pielea creata. Nu stiu ce sa fac va rog ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Meheツ a răspuns:

Negul tau este o veruca plantara. Poate disparea fara urma de la sine in cel mult 2 luni fara sa fie nevoie de vreo interventie. Este semn distinctiv de infectie cu HPV ( Human Papiloma Virus). Dupa parerea mea nu trebuia sa actionezi atat de invaziv, intru-cat sa ajungi sa sangerezi. Poti incerca tratamentul cu Duofilm, este precum un lac de unghii incolor, care aplicat va creea o crusta alba pe locul unde ai dat, pot aparea senzatii de arsura locala unde dai cu el. Daca "negul" devine dureros si face mersul imposibil, solutia ideala ar fi electrocauterizarea acestuia, dar, poate lasa cicatrici cand nu este executata corespunzator.

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Nu iti mai da cu solutia aia un timp, pentru ca ti s-a dus pielea (ai taiat negul) si sa nu patesti altceva. Asteapta o saptamana, 2, sa vezi ce se intampla cu el. S-ar putea sa ramana la acelasi stadiu, daca nu te incomodeaza lasa-l acolo. Negii de dezvolta in aproximativ 9 luni, poti sa mai astepti si daca mai creste il dai cu solutie pana cade singur, nu-l mai taia.

| Meheツ a răspuns:

Cum se numeste solutia sau ce are in compozitie?

| mBlackAngel explică:

Aveam acel neg de foarte mult timp si nu a disparut. Tocmai de asta am actionat asa. Este bine sa dau cu soluția aia in continuare?

| mBlackAngel explică:

Solutia se numeste Kolodium forte si are in compozitie acid salicilic, extract de rostopasca, terebentina rectificata