| BCătălin91 a întrebat:

Salutare tuturor. Am si eu o problema si sper sa ma puteti ajuta. De cativa ani am un neg mai maricel pe un picior, iar saptamana trecuta am observat ca s-a umflat putin ca un fel de besica probabil din cauza imbracamintei. Umflatura s-a retras zilele astea doar ca acum negul a inceput sa se usuce si sa se intareasca, si a aparut o pata neagra pe o parte din el in zona in care a fost umflat. Nu stiu ce sa fac si as vrea sa stiu de este normal. Vad ca multi au patit asta dupa care le-a cazut negii de la sine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Fratele unui cunoscut a avut o problema oarecum asemanatoare, doar ca avea chestia aia pe calcai undeva. A ignorat-o si el un timp destu lde indelungat, dupa care a vazut ca parca a inceput sa creasca si zilele astea a mers la o clinica privata sa ii faca analizele. Nu stiu exact ce denumire era la acele analize, dar a sunat acolo si a explicat persoanei respective care facea programarile care ar fi problema. A costat in jur de 3 milioane, dar i-au facut analize complete + interpretare

| anonimg a răspuns:

Dar nici nu trebuia să stai ani de zile asa fără să mergi la medic. Până acum nu doar că ai fi fost sănătos, dar ai fi si uitat de problema asta.
Sau dacă nu ai fi fost la medic, la farmacie existau niste plasturi care îi puteai pune pe neg care grăbeau eliminarea lui.

Acuma ai de ales între cele două variante de mai sus.
Cât despre transformarea de care spui a negului, nu am idee. Eu când am avut asa ceva, eram adolescent în vacanță la tară și am fost sfătuit să folosesc sucul galben-portocaliu de la planta numită rostopască, pe care îl lasă atunci când o rupi. Asa mi-a trecut si azi nu am nici o urmă.
Mergi măcar la farmacie si întrebi ce soluții au pentru negi, cum se aplică și la cât timp.