| cris_4808 a întrebat:

Am o mare rugaminte...stie cineva cum as putea scapa de un herpes pe care il am pe buze, in afara de aciclovir.As vrea ceva care sa isi faca efectul cat mai repede. Dau fundita big grinwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

pentru herpes la gura eu iti recomand unguientde galbenele sau unguent de propolis care le gasesti la farmacia naturistaGălbenelele sunt recunoscute pentru proprietăţile lor cicatrizante, antiseptice şi antiinflamatoare, reducând timpul de vindecare la jumătate. Alifia se poate cumpăra de la magazinele cu produse naturiste, dar poate fi preparată şi în casă.
Pentru aceasta, ai nevoie de 20 de flori de gălbenele, cu tulpină cu tot, care se spală şi se taie mărunt. După aceea, doi pumni de plantă se pun în 500 g de grăsime topită.
Timp de 20 de minute, se amestecă în oală cu o lingură de lemn, la foc domol. După 12 ore, amestecul se reîncălzeşte şi se strecoară printr-un tifon.
Se pune într-un borcan de sticlă şi se ţine la frigider. Alifia nu trebuie utilizată mai mult de un an, deoarece îşi pierde din proprietăţi.
Propolisul împiedică răspândirea virusului

Tamponarea cu tinctură de propolis a zonei cu herpes duce în scurt timp la formarea unui strat de protecţie, care permite începerea procesului de vindecare.

Propolisul are în compoziţia sa siliciu, magneziu, aminoacizi şi cobalt, dar şi substanţe antibiotice care îi conferă proprietăţi cicatrizante şi antiinfecţioase.

De asemenea, propolisul are efect antiviral, lucru ce împiedică răspândirea virusului.

Ceaiul de urzică reduce usturimea
Din cauza localizării herpesului pe buze sau în jurul gurii, există tendinţa de a umezi leziunile, ceea ce duce la creşterea în intensitate a durerii şi la întârzierea formării crustei.

Pentru a calma usturimile, se poate bea un ceai făcut dintr-un amestec de frunze de urzică, de pătlagină şi de flori de rozmarin.

Astfel, după ce plantele se mărunţesc, se pune o lingură de amestec în 250 ml de apă fiartă. Se beau două căni de ceai pe zi, până ce simptomele dispar.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este nimic mai rapid ca aciclovirul din pacate. Infectia cu herpes virus are o evolutie care nu prea poate fi scurtata de tratamente.

soothe
| soothe a răspuns:

De herpes nu scapi niciodata. Virusul de herpes se "ascunde" in perioadele de "liniste" in nervul trigemen si iese din cand in cand,
mai ales cand sistemul imunitar este jos sau cand sunt dezechilibre in organism (de exemplu iti este sete si nu bei apa). Va trebui sa te feresti de probleme emotionale (sau sa stii sa treci peste ele) sa fii atenta la nevoile organismului tau.
Inca ceva: aceste herpes al gurii (nr1) se poate transforma cu usurinta in herpesul nr 2, al organelor genitale (numai prin contact direct). Deci atentie!

| cosima11 a răspuns:

Cel mai bun unguent e tetracilclina. eu am avut in coltul gurii aproape carne vie, dupa ce am fost la stomatolog.si nu mi-a trecut cu nimic pana ce am pus tetraciclina si in 2 zile mi s`a vindecat aproape de tot.costa in jur de 8 lei. si te tine f mult ca nu trebuie sa folosesti mult ca trece repede.incearcawinking

| dtte a răspuns:

Zovirax! Mi se pare cel mai bun, costa in jur de 25ron!

| ticandru a răspuns:

Eu personal folosesc TINCTURA DE PROPOLIS. Am constatat ca are efectul cel mai bun si mai rapid. Se umezeste bine o bucatica mica de vata iar apoi o pui pe herpes. Vei constata ca in 24 de ore herpesul se va dezumfla.

| fastlane a răspuns:

Este la farmacie o chestie ca un plasture care il aplici si nu se mai vede si accelereaza vindecarea. Treci pe la farmacie si zii sa iti dea plasture antiherpes si nici nu sunt scumpe... succes tongue fundita? big grin