| AvalohAlyn a întrebat:

Am o mica problema...de vreun an tot imi apar coji albe micute in cap,pe scalp adica ca un fel de matreata dar nu e matreata,sunt coji albe,faza e ca vreau sa scap de ele si nu stiu cum,am folosit sampoanele Shauma si Johnson Baby dar degeaba,ce as putea sa folosesc? ce sampon, crema sau ce sa fac? Sunt destul de multe si se aseamana cu matreata.Cum sa actionez impotriva lor? Cine stie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nCansu a răspuns:

Iti voi spune eu ce tratament am gasit. Si mie mi s-a parut o prostie insa dupa aceea chiar am vazut rezultatele si am ramas uimita. Ia un bol mic de vreo 200ml. Pune in el un ou. Il bati bine, apoi adaugi doua linguri de ulei de masline, il amesteci si pe acesta, apoi adaugi o lingurita de otet, oridecare doar sa nu fie balsamic. Cand te speli pe par, intai spalate normal, cu sampon doar la radacina parului si clateste. Amestecul pe care l-ai obtinut inainte il aplici pe intreaga lungime a parului si lasi sa actiobeze 10-15 min. De preferat 15. Apoi clatesti cu apa calduta pana ce nu se mai simte uleios. Aplici din nou sampon si te speli normal, apoi il clatesti cu apa mai rece. Il usuci si voila. Nici urma de coji albe si vei vedea ca paril va fi foarte matasos.

2 răspunsuri:
| Green66 a răspuns:

Trebuie să mergi să te consulte un dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clătește-te cu oțet.