| Cristinutzaa2806 a întrebat:

in ultima vreme parul meu are matreata si nu stiu cum sa o inlatur.Folosesc sampon garnier anti-matreata,dar nu prea merge, mai degraba imi face matreata.Cum as putea sa scap de matreata? A-ti putea sa-mi recomandati si o masca pentru mar?

Răspuns Câştigător
| Anne1313 a răspuns:

BUNA! UITE NISTE SFATURI:1. Iaurtul
Amestecă un ou cu ă ceaşcă de iaurt, aplică pe păr şi lasă să acţioneze o jumătate de oră. Apoi clăteşte şi spală părul cu un şampon indicat pentru mătreaţă. Poţi să aplici acest tratament şi doar cu iaurt.

2. Zeama de lămâie cu ulei de cocos
Amestecă zeama de la o lămâie cu puţin ulei de cocos, masează părul, acoperă-l cu un prosop, lasă să acţioneze 10-15 minute şi clăteşte cu apă călduţă.

3. Oţetul de mere
Cred că şi bunica ta îţi recomanda acest tratament. Pune un păhărel de oţet în apă călduţă şi clateşte la părul cu ea, după ce l-ai curăţat în prealabil. Sau mai poţi să aplici oţet înainte cu 5 minute de a te spăla pe păr. Repetă acest tratament măcar de două ori pe săptămână.

4. Infuzia de cimbru
Se fierbe un amestec de 4-5 linguri de cimbru uscat şi două căni de apă timp de 10 minute. Când amestecul se răceşte, se masează scalpul şi se lasă timp de o oră şi jumătate să acţioneze. Apoi se spală.

5. Gelul de aloe vera
Aplică gelul pe pielea capului înainte cu 10-15 minute de a te spăla pe păr. Folosit regulat, acest tratament te va ajuta să scapi de mătreaţă.

6. Dacă vrei un şampon eficient, caută-le pe cele cu ketoconazol
FUNDAA?love struck

7 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Schimba samponul cu unul medicinal de la farmacie sau spalate cu headandshoulder am auzit ca e bun.Pa,pa

| Gabi19971983 a răspuns:

Cumpara-ti o masca din farmacie pentru matreata! Nu-ti pieptana parul des si nu-ti schimba samponul des mai ales daca l-ai folosit o perioada de timp!

| uNNN1k0lL a răspuns:

Buna! Incearca headANDshouders e un şampon superb, rest nu trebuie să te chinui cu măsti si toate cele!
Succes! Bye :*

| psawyer a răspuns:

Se pot obtine rezultate bune prin: introducerea regimului naturist, a spalarii parului dupa samponare cu galbenus de ou trecut prin tifon in amestec cu 2-3 picaturi de suc de lamaie si 1-2 picaturi de ulei de ricin, porumb sau masline, iar apoi clatirea cu decoct de plante in care se pune putin otet de mere sau numai cu apa cu otet de mere (1 lingura/1 cana apa). Otetul de mere impiedica formarea matretii si caderea parului.
• Timp de 1-2 luni sa se ia cate 3 lingurite/zi cu pulbere de coada-calului.
• Sunt necesare vitaminele si sarurile minerale: A (stralucire), Bp B2, B5 (contra caderii parului, seboreei, pentru pigmentare, pentru protejarea pielii capului), P (sindrom cu permeabilitate capilara), PP, Si si S (care favorizeaza cresterea parului), Fe si I, sau se mananca drojdie de bere, paine de secara, orz, fructe, peste, lapte si oua. Firul de par, care este infipt in pielea capului prin 3 radacini, este inconjurat de vase de sange, nervi si glande sebacee. in 2-4 zile, firul de par creste 1 mm, iar viata lui este de 3-4 ani. Atunci parul cade si in locul lui creste altul. Se pot pierde 30-50 fire de par/zi.
Sa se bea dimineata un pahar cu 1-2 lingurite otet de mere si 1-2 lingurite miere de albine. Cei bolnavi si care au probleme din cauza aciditatii sa nu foloseasca acest procedeu.
• Sa se bea suc de: morcov + laptuca + spanac + castravete. Ajuta la cresterea parului.
• Suc de ardei verde - ajuta glandele sebacee situate la radacina parului.,
• Daca va tundeti cand este „luna noua", parul va creste mai repede si mai des.
• Daca adaugati in apa de clatit 2 linguri de bere, parul va avea volum.
• Contra caderii parului, masati zilnic la radacina lui cu o infuzie concentrata de ceai negru (chinezesc, indian sau rusesc).
• Ulei de porumb, masline sau ricin cald + titei + galbenus - se maseaza capul, dupa care se infasoara cu un prosop inmuiat in apa fierbinte si stors. Se sta minimum 15 min., apoi se spala cu sampon de plante (mesteacan, urzica), se limpezeste cu apa in care s-a adaugat suc de lamaie (da elasticitate, stralucire parului).
• Sa se frectioneze zonele unde cade parul, de 6 ori/zi, cu otet de mere; infuzie de frunze proaspete de nuc, esenta din radacini de urzica.

Matreata
Spalare cu urzica, coada-calului, lemn-dulce.
• Aplicatii de titei + ulei + galbenus - frectii cu un tampon de vata; se sta cu solutia pe cap 15 min. apoi se spala. q6x1322qs28fed
• Uneori, masajul cu petrol + galbenus, poate da rezultat.
• Masati parul (si apoi spalati) cu macerat de urzici in otet natural.
• „Chelstop". Dupa 4 sedinte dispare matreata.
• „Herbactiv" produs de Plantextract - Cluj contine extract de radacina de brusture, herba de urzica, flori de galbenele, echinaceea, ardei iute si sulf. Este tonic capilar prin imbunatatirea circulatiei periferice, antiseptic, antiinflamator si antiparazitar. Trateaza matreata.
Sper ca te-am ajutat. Bafta :*

| RoberTBaaH a răspuns:

1. Trebuie sa te tunzi, daca esti fata n-as propune.laughing
2. Sunt niste solutii cu care te dai pe par si dispare in 3 sec. Foloseste-o big grin

| Caba_Mihai_1998 a răspuns:

Eu folosesc head and shoulder anti matreata si merge. BAFTA! big grin