| NashulNemesis a întrebat:

Buna ziua, am si eu o problema des intalnita cu cojile de pe scalp...
De ceva timp fac coji pe scalp, recomandarea a fost un șampon ducray anti matreata, folosit ceva timp si am renuntat la el pentru ca era de recomandat doar pentru cateva saptamani, apoi la o luna au inceput iar sa apara, iar de 6 luni am folosit dercos anti matreata,. totul bine si frumos si in oras nu am mai gasit samponul si cateva saptamani am facut cu sampon normal, au aparut si intre timp am cumparat samponul, si de o saptamana si ceva iar au aparut...ce sa fac? Ideea e ca apar la cateva ore dupa baie si sunt destul de vizibile...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna. Ai incercat clatirea cu apa in care torni putin otet de mere? E o metoda ieftina, care da rezultate. L-am batut la cap pe tata (s-a confuntat cu matreata timp de multi ani) sa o incerce, desi nu voia in ruptul capului.Si s-a mirat cand a functionat. laughing Dupa ce samponezi si clatesti cu apa, pune 1 lingura de otet intr-o cana cu apa de 500 ml sau intr-un castron.Amesteca si toarna pe par, maseaza putin si apoi lasa asa, fara o alta clatire.Parul devine mai moale, se regleaza ph-ul pielii, are proprietati antibacteriene etc, si asta toate astea ajuta sa scapi de matreata. Poti folosi fara nicio problema dupa fiecare spalare.

Eu folosesc metoda in loc de balsam, chiar daca nu am avut vreodata matreata. Ideea e destul de veche, o metoda babeasca, cum se spune.Dar nu ai nimic de pierdut, mai ales ca nu miroase, decat daca torni foarte mult. In cel mai rau caz poti sa te speli din nou si sa nu mai incerci vreodata.Dar repet, nu ai nimic de pierdut. Sampoanele din comert au adesea un nivel ph nepotrivit pentru scalp, de aceea mai rau fac si chiar provoaca matreata. Poti folosi si otet normal, nu neaparat de mere.

| slayer09 a răspuns:

Si eu am probleme cu scalpul, eu folosesc head & shouldes si e chiar f bun.