| ronaldo318 a întrebat:

Am o nelamurire:Folosesc gel de par de la Nivea aproape in fiecare zi, dar mentionez ca in fiecare seara dupa ce m-am dat cu gel ma spal pe cap cu sampon si ma usuc in forma dorita..Gelul nu are Alcool deci nu irita scalpul..Imi va afecta acest,, ritual" sanatatea parului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu iti va afecta cu nimic acest,, ritual,,, sanatatea parului[pana acum trebuia sa ai semne de,, inrautatire,, a parului daca iti facea rau ceea ce faci tu]

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Pai sa te speli in fiecare zi e cam des! iti vei usca prea tare pielea scalpului si de aici pot aparea probleme! cu alcool sau fara, tot chimicale sunt toate si folosite in exces dauneaza!

| Flory1243 a răspuns:

Categoria: Comunitate
vreau urgent un medicament pentru.a nu cadea parul am nascut in 16 sept 2008 si am probleme mari cu cderea parului imi ramane in mana si daca trec cu mana sa-l asez, alaptez doua gemene, cemi recomandati? [continuare]

Gel dermatologic ph 3.8 pentru igiena intima feminina

Categoria: Produse medicale
- 100% fara sapun si alcali; - asigura o curatare blanda datorita complexului de tenside naturale, evitand uscarea pielii si/sau a mucoasei; - cu acid lactic, avand valoarea pH 3.8, proprie invelisului acid protector genital, pastreaza echilibrul microflorei din zona; mentinerea echilibrului acid la valoarea pH 3.8 in zona genitala este esentiala in profilaxia infectiilor bacteriene sau fungice; - utilizarea zilnica ofera o importanta protectie impotriva micozelor si infectiilor bacteriene, fiind in egala masura un eficient suport terapeutic; - imbogatit cu extract de musetel si aloe are efect antimicrobian, calmant si de hidratare; - numai pentru uz extern, poate fi utilizat chiar si in perioada menstrei - nu contine coloranti; hipoalergenic; testat ginecologic. [continuare]

Gel de dus pentru piele sensibila

Categoria: Produse medicale
� Pentru piele sensibila. Conceput special pentru necesitatile pielii sensibile. Formula blanda ce contine extract natural din primula, curata delicat si are efect calmant. [continuare]

Balsam pentru hidratare - par uscat / deteriorat

Categoria: Produse medicale
� Contine Vitaminele B3 si B5 cu efect de revitalizare de la radacina la varf, facandu-l usor de pieptanat. Extractul din AVOCADO si MANGO asigura HIDRATARE optima, conferind netezime si suplete parului. Testata toleranta dermatologica. pH neutru. [continuare]

Sampon pentru luciu - par normal / aspect mat

Categoria: Produse medicale
� Contine Vitaminele B3 si B5 cu efect de revitalizare de la radacina la varf. Extractele din CAISA si GOGOSI DE MATASE asigura STRALUCIRE parului. Testata toleranta dermatologica. pH neutru. [continuare]

Gel de dus exfoliant pentru fermitate cu grapefruit

Categoria: Produse medicale
Avand extracte naturale de grapefruit curata cu blandete si inlatura celulele moarte de la suprafata pielii, mentinand PH-ul normal si blocand efectele negative ale apei dure. Pielea devine mai elastica si mai ferma gratie particulelor de alge marine cu efect de masaj care deschid porii, furnizand astfel pielii mineralele si vitaminele de care are nevoie. Complexul d e modelare a corpului pe baza de cofeina si�L-carnitin stimuleaza metabolismul grasimilor, transformand grasimea in energie. Contine extract de lotus, care asigura protectia�impotriva deshidratarii, uleiuri esentiale de grapefruit, piper negru si fenicul - o combinatie revitalizanta pentru minte si corp, care penetreaza rapid pielea, stimuland circulatia sangelui, eliberand toxinele din organism.� 200ml [continuare]

Sampon pentru volum - par subtire / delicat

Categoria: Produse medicale
� VOLUM - par subtire / delicat Contine Vitaminele B3 si B5 cu efect de revitalizare de la radacina la varf. Extractele din FRUCTUL PASIUNII si LAMAIE VERDE asigura VOLUM de durata. Testata toleranta dermatologica. pH neutru [continuare]

Sampon pentru hidratare - par uscat / deteriorat

Categoria: Produse medicale
� Contine Vitaminele B3 si B5 cu efect de revitalizare de la radacina la varf. Extractele din AVOCADO si MANGO asigura HIDRATAREA si REVIGORAREA parului. Testata toleranta dermatologica. pH neutru. [continuare]

Gel dermatologic ph 6.8 pentru igiena intima feminina - menopauza

Categoria: Produse medicale
- 100% fara sapun si alcali; - asigura o curatare blanda datorita complexului de tenside naturale; - combate uscarea zonei genitale ce poate aparea in urma schimbarilor hormonale datorate menopauzei; - avand valoarea pH 6.8, proprie anvelisului acid protector genital in menopauza, pastreaza echilibrul microflorei din zona; - capacitatile de calmare si regenerative naturale ale extractului de hamamelis combinate cu pantenol elimina iritatiile si restabilesc echilibrul fiziologic al vulvei; - utilizarea zilnica asigura igiena optima si contribuie la pastrarea echilibrului fiziologic al ecosistemului mucoasei genitale, fiind in egala masura un eficient suport terapeutic; - are efect calmant, regenerativ si de hidratare; - numai pentru uz extern; - nu contine parabeni; - nu contine coloranti; - hipoalergenic; - testat ginecologic; - economic in... [continuare]

Sampon pentru stralucire - par vopsit / samponat

Categoria: Produse medicale
� STRALUCIRE - par vopsit / samponat Contine Vitaminele B3 si B5 cu efect de revitalizare de la radacina la varf. Extractele din SMOCHIN si JOJOBA asigura STRALUCIRE de durata. Testata toleranta dermatologica. PH neutru. [continuare]

Sampon par pentru bebelusi

Categoria: Produse medicale
� Agenti tensioactivi deosebit de blanzi curata cu grija parul fin si delicat al bebelusilor. Agentii activi de calitate superioara, ca extractul din FRUNZA DE MASLIN si PROTEINELE DIN LAPTE ingrijesc pielea capului si o protejeaza impotriva uscarii. Testat clinic. Fara ulei de parafina, fara coloranti, bine tolerat de ochi. OBSERVATIE: Samponul nu afecteaza functia de protectie a ochilor prin agentii sai tensioactivi. [continuare]

Gelul hipoalergenic iwostin sensitia, pentru ingrijirea tenului sensibil

Categoria: Diverse
Pielea sensibila necesita o atentie speciala. produsele cosmetice traditionale de curatare riscand sa afecteze fiziologia pielii in acest caz. Astfel ar fi scazuta rezistenta pielii, capacitatea ei de aparare si de functionare normala. Unul dintre factorii cei mai frecventi prin care aceste produse agreseaza pielea o reprezinta pH-ul alcalin, care dezechilibreaza starea naturala usor acida a pielii. [continuare]

Se pare ca aspirina recomandata pentru prevenirea infarctului miocardic nu este administrata regulat

Categoria: Diverse
Cu toate ca administrarea aspirinei regulat poate scadea riscul de afectiuni cardiace, un nou studiu a descoperit ca foarte putini adulti utilizeaza conform recomandarilor medicale acest medicament. Ideal ar fi ca medicii sa discute cu pacientii despre utilizarea aspirinei la fel ca despre alte medicamente iar acest studiu sugereaza faptul ca aceste discutii pot avea ca rezultat o mai mare complianta a pacientului fata de utilizarea regulata a aspirinei. [continuare]

Balsam pentru stralucire - par vopsit / samponat

Categoria: Produse medicale
� Contine Vitaminele B3 si B5 cu efect de revitalizare de la radacina la varf, facandu-l usor de pieptanat. Extractul din SMOCHINE si JOJOBA protejeaza prin formarea unei pelicule STRALUCITOARE aderente la fir. Testata toleranta dermatologica. PH neutru. [continuare]

Sampon pentru hranire - par despicat/ casant

Categoria: Produse medicale
� Contine Vitaminele B3 si B5 cu efect de revitalizare de la radacina la varf. Extractul din MASLINA si LAPTELE DE MIGDALE asigura HRANIREA completa. Testata toleranta dermatologica. pH neutru. [continuare]

Sampon pentru prospetime - par gras / combate matreata

Categoria: Produse medicale
� Contine Vitaminele B3 si B5 cu efect de revitalizare de la radacina la varf. Extractele din LAMAIE si LAMAITA elimina conditiile de formare a matretii prin IMPROSPATARE Testata toleranta dermatologica. pH neutru. [continuare]

Balsam pentru hranire - par despicat / casant

Categoria: Produse medicale
� Contine Vitaminele B3 si B5 cu efect de revitalizare de la radacina la varf, facandu-l usor de pieptanat. Extractul din MASLINE si LAPTELE DE MIGDALE, REGENEREAZA, estompand tendinta de despicare. Testata toleranta dermatologica. pH neutru. [continuare]

Gel cu extract din arbore de ceai pentru controlul zonelor problema

Categoria: Produse medicale
Insanatoseste si confera tenului gras un aspect mat, controland excesul d esebum. Uleiul esential din arbore de ceai in combinatie cu uleiurile esentiale de lavanda, rozmarin, muscata si trandafir are un puternic efect antiseptic, calmand zonele inflamate si stimuland regenerarea celulelor sanatoase ale pielii in timp ce extractele naturale de salcie controleaza excesul d esebum si mentin pielea curata. 30 ml [continuare]

Actovegin 20% - gel

Categoria: Medicamente
Compozitie 1 g contine: hemoderivat deproteinizat din sange de vitel, corespunzand unei mase uscate de 8 mg, propil-para hidroxibenzoat 0, 25 mg, metil - para hidroxibenzoat 1, 75 mg intr-o baza neiritanta. Actiune terapeutica Actovegin este un extract deproteinizat din sange de vitel. Acesta imbunatateste utilizarea oxigenului si creste aportul de substante nutritive in celula. Astfel, procesele insotite de cerintele energetice mari, ca de exemplu vindecarea plagilor, sunt intensificate. Indicatii Arsuri prin agenti termici, reactii la iradieri ale pielii si mucoaselor. Pentru tratamentul initial al ulceratiilor supurate. Premedicatia plagilor inaintea grefelor cutanate. Mod de administrare Pentru tratamentul arsurilor termice si al reactiilor datorate iradierii gelul se aplica in strat subtire. Pentru tratamentul ulceratiilor gelul se aplica in strat gros. Stratul de gel poate fi protejat cu o compresa acoperita de un strat subtire de unguent de Actovegin 5% sau cu un... [continuare]

Gel de dus plitsch platsch

Categoria: Produse medicale
Parfumul de zmeura din gelul de dus dulgon kids, vesel si proaspat, va trezi bucuria de a face baie in fiecare copil. Formula blanda de curatare a fost creata special pentru pielea micutilor, ajutand la mentinerea unui nivel de hidratare optim. Mai bine sa fim siguri decat sa ne para rau: Dusgelul contine o substanta amara care ii va impiedica pe copii sa il bea. � Toate produsele din gama Dulgon Kids contin formule extrem de blande cu pielea micutilor, adica: - nu contin agenti de hidratare sintetici (PEG) - nu contin parfumuri alergenice - nu contin agenti de curatare sintetici (contin doar tenside din plante) - sunt� testate dermatologic pentru o compatibilitate optima cu pielea [continuare]

Gel de dus sprit blitz

Categoria: Produse medicale
Aroma delicioasa de banane din gelul de dus pentru copii dulgon va trezi bucuria de a face baie in fiecare copil. Formula blanda de curatare a fost creata special pentru pielea fina a micutilor. Mai bine sa fim siguri decat sa ne para rau: Produsul contine o substanta amara care ii va impiedica pe copii sa il bea. � Toate produsele din gama Dulgon Kids contin formule extrem de blande cu pielea micutilor, adica: - nu contin agenti de hidratare sintetici (PEG) - nu contin parfumuri alergenice - nu contin agenti de curatare sintetici (contin doar tenside din plante) - sunt� testate dermatologic pentru o compatibilitate optima cu pielea [continuare]

Test celikey - screening pentru boala celiaca sau anticorpi antitransglutaminaza tisulara iga

Categoria: Analize Medicale
Boala celiaca este o enteropatie autoimuna declansata de ingestia de gluten la persoanele cu predispozitie genetica. Se estimeaza ca prevalenta reala a bolii celiace in populatia generala ar fi in jur de 0.5%. La copii, simptomele bolii se pot instala precoce (la varste cuprinse intre 4 si 24 luni): diaree cronica, distensie abdominala, scadere ponderala, tulburari de crestere. Apar frecvent voma, anorexie, paloare, stari de iritabilitate. Mai rar, se descriu constipatie sau durere abdominala recurenta. Atunci cand diagnosticul se stabileste tardiv, copiii pot prezenta anemie prin carenta de fier si/sau acid folic, tulburari de coagulare, pubertate intarziata. Unii adulti cu boala celiaca declara ca au prezentat simptome in copilarie, dar in majoritatea cazurilor anamneza nu este sugestiva pentru a considera un debut precoce al afectiunii. Adultii pot prezenta, ca si copiii, un tablou clasic de boala, cu diaree severa si... [continuare]

Caderea parului

Categoria: Articole
Generalitati Ceea ce functioneaza pentru barbati poate functiona la fel de bine si pentru femei. Te poti aranja, pieptana, da cu spray, cu spuma si cu gel dupa bunul plac. Dar cand peria incepe sa retina aproape la fel de mult par cat ai si in cap, toate produsele de stilat din lume nu sunt bune de nimic. Problema, daca nu ti-ai dat inca seama, este caderea parului: si astazi, femeile au aproape acelasi risc ca si barbatii. Vestea cea buna este ca noi alternative de tratament pot face o diferenta majora. In timp ce primul pas este intotdeauna diagnosticarea cauzei caderii parului tau de catre un specialist (un dermatolog este un bun punct de plecare). Odata ce aceasta cauza este determinata, exista o diversitate de medicamente si tratamente ce pot ajuta - unele concepute special pentru femei. Minoxidil - util si la femei Printre cele mai populare este preparatul topic eliberat fara prescriptie medicala numit Minoxidil. Conceput initial ca un tratament pentru calvitia... [continuare]

Par gras

Categoria: Comunitate
Buna ziua, am o mare problema cu parul gras. Pana acum nu aveam nimic, dar acum 2 luni am inceput sa fac matreata ( niste cojite pe piele) si mi-am cumparat de la farmacie un sampon special pentru matreata uscata ( ducray- squanorm) si cam dupa 2 -3 spalari a inceput sa se ingrase. Este groaznic, se ingrasa a 2a zi dupa spalare, arata murdar si are unmiros neplacut. Am revenit la vechiul sampon, insa parul meu nu si-a revenit. Mentionez ca nu am schimbat stilul de viata, alimentatia, sau nu am urmat vreun tratament, lucruricare ar putea determina aparitia problemei. Ce pot face? [continuare]

Uleiuri esentiale impotriva matretii si caderii parului

Categoria: Diverse
Pentru matreata si caderea parului folositi uleiuri esentiale. [continuare]

De ce au oamenii par pe corp?

Categoria: Articole
Generalitati Intretinerea parului de pe corp poate fi destul de neplacuta, mai ales pe timp de vara. Trebuie sa dedicati timp acestui proces. Daca se insumeaza timpul petrecut de barbati pentru indepartarea parului facial de-a lungul vietii se ajunge la o perioada de o luna, iar femeile isi petrec pana la sute de ore pentru a-si indeparta cu meticulozitate sutele de fire de par nedorite de pe corp. Vizibil este doar parul de la suprafata pielii, dar actiunea reala are loc la nivelul epidermei. Celulele din interiorul foliculilor firelor de par se divid si se multiplica, spatiile din interiorul foliculului se umplu iar celulele vechi sunt impinse in exterior. Apoi, celulele vechi se intaresc si ies din folicul, formand firul de par. Compozitia si fazele de crestere ale firului de par Firul de par este in cea mai mare parte format din tesut mort si o proteina numita keratina. Parul nu creste incontinuu ci, fiecare fir de par trece prin faze active si de odihna. Procesul de... [continuare]

Nepasare pentru institutul roman de pneumologie

Categoria: Diverse
Situatie fara precedent la nivelul SRP! In prezent, SRP nu are conducere si se pare ca nici nu va avea, dat fiindca in termenul de 30 de zile alocat pentru inscrieri pentru functia de Presedinte SRP nu s-a inscris nici macar un singur candidat. [continuare]

par: frectii cu vin si musetel

Categoria: Diverse
Va recomandam acest remediu naturist pe baza de: radacina de rubarba, flori de musetel, vin rosu indicate pentru decolorarea parului. Acest remediu este preluat din cartea 'Puterea curativa a vinului', de Giuseppe Sicheri, editura House of Guides. [continuare]

Centrul medical eco-para-diagnostic

Categoria: Clinici/Firme medicale
S.C. ECO-PARA-DIAGNOSTIC SRL este un Centru Medical privat cu capital integral romanesc, infiintat in Decembrie 2003. Clinica poate deservi atat persoane fizice, cat si societati de stat sau private. Este o institutie multifunctionala pentru diagnostic si tratament, axata pe asistenta medicala de ambulatoriu, in anumite domenii/specialitati. Prin atitudinea si competenta personalului, ca si prin calitatea serviciilor, in Centrul nostru se asigura o relatie deplina intre medic si pacient. De asemenea, pentru pensionari se acorda reduceri la consultatii, iar masurarea tensiunii arteriale pentru acestia este gratuita. Dorim sa oferim servicii la cel mai inalt nivel de competenta, intrucat ne propunem ca acest Centru Medical sa devina unul de excelenta in domeniile medicale acoperite