| Benghazini a întrebat:

Am o pata rosie pe capu-l penisului, si o piele mica din lateral prinsa de cap. Ce inseamna asta? Am cancer penian? va rog dati-mi un raspuns inainte sa merg la medic! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu ai cancer penian, mai degraba o infectie cu transmitere sexuala. Trebuie sa te vada un medic specialist in boli dermato-venerice.

| s4a a răspuns:

Buna Catalin. Numai medicul specialist se poate uita la problema si sa-ti recomande un tratament adecvat. Nu te mai gandi aiurea, cancerul de penis nu apare din senin.

| tania_3947 a răspuns:

Cancerul de penis, o forma rara de cancer, este o afectiune in care celulele canceroase (maligne) se gasesc in pielea si in tesuturile penisului. Barbatii carora nu li s-a facut circumcizie la nastere ar putea avea un risc mai mare de a face ulterior cancer penian.
Circumcizia este o operatie in care chirurgul indeparteaza partial sau complet preputul penisului. Preputul este pielea care acopera varful penisului. Circumcizia este facuta la numerosi copii de sex masculin, inainte de a iesi din maternitate.
Se recomanda consultarea unui medic in cazul in care exista oricare din urmatoarele probleme:
- tumefieri sau rani (bube) pe penis
- o secretie lichidiana neobisnuita din penis (scurgere anormala)
- sangerare.
In cazul in care sunt prezente simptome de cancer, medicul va examina penisul si va il palpa pentru a simti daca exista vreo tumefiere. Daca aspectul penisului nu este normal sau daca medicul simte la palpare o tumefiere, se va preleva o mica mostra de tesut de la nivelul penisului (procedeu denumit biopsie), care va fi apoi examinata la microscop pentru a se vedea daca sunt prezente celule canceroase.
Prognosticul (sansa se vindecare) si alegerea tratamentului depinde de stadiul cancerului (daca este localizat doar la nivelul penisului sau a diseminat si in alte locuri) si de starea generala de sanatate a pacientului. nu prea cred ca ai cancer

| Alexandru_8107 a răspuns:

Eu zic sa mergi neaparat la un consult medical, ca e cel mai sigur.

| anghelbogdan a răspuns:

Am si eu la fel dar in afara de pata rosie