| coridrag a întrebat:

Am o prietena care are o fetita de 22 luni. Ea spune ca nu e nimic in neregula daca ii da copilului Nurofen sirop, mai ales seara, asta cam de 2-3 pe saptamana, pentru ca, zicea ea ca adoarme mai repede fetita si o calmeaza. Eu cred ca nu e bine sa obisnuiasca copilul asa, ci sa-i administrezez siropul in cazuri de febra, dureri de gat, dinti (pentru ce este prescris nurofenul). Voi ce parere aveti? Credeti ca dauneaza folosirea pe termen lung al Nurofenului la copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariobros a răspuns:

Mama respectiva ar trebui sa lase bebelusul ei sa-si dezvolte imunitatea singur, nu sa-i introduca in corp rahaturile de chimicale din diferite siropuri sau mai stiu eu ce alte. Va dezvolta cu siguranta o toleranta la medicamente si cand va avea reala nevoie de vreun medicament de genul ala, corpul nu va mai raspunde la tratament si vindecarea va fi dificila.
Si motivul ca i-l da ca sa adoarma e aiuresc rau de tot, din punctul meu de vedere cred ca este inconstienta si nu-i pasa prea mult de viitorul lui. Poate f bine sa o calmeze printr-un cantec de leagan de exemplu.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca dauneaza. Ii face praf rinichii si ficatul si efectele se vor vedea peste multi ani. Cred ca daca ar auzi-o un pediatru, ar anunta protectia copilului sa o decada din drepturile parintesti.

| anka a răspuns:

In prospect scrie ca pot sa apara urmatoarele reactii adverse:
durere sau disconfort gastric, greata, eruptii cutanate, inrautatirea astmului bronsic, tulburari hepatice sau renale.

| anka a răspuns:

Nici o mama normala la cap nu indoapa copilul cu chimicale care ii pot produce dereglari in organism pentru ca ei ii e somn si vrea sa doarma. Aici e vorba de comoditatea mamei. Sa cresti un copil inseamna sa faci anumite sacrificii si sa pui sanatatea copilului mai presus de nevoia ta de somn.

| lost.in.rain a răspuns:

Nurofen sirop se administreaza la copii in cazuri de raceala, febra si dureri la aparitia dentitiei. Nurofen sirop trebuie administrat maxim 5 zile si apoi incercate alte solutii pentru afectiunea ce o prezinta copilul (supozitoare, ceaiuri).
Pentru un somn linistit si pentru calmarea agitatiei de peste zi a copilului, ii recomand sa foloseasca Calma Baby - sirop pe baza de plante.La noi a dat rezultate.
Succes si sanatate maxima!

| cocolina a răspuns:

Eu cred ca Nurofenul ar trebui folosit doar pentru ceea ce este prescris... exista alte siropuri care sa calmeze si sa linisteasca copiluluihappy
-Calma Baby(sirop de visine)

| anason a răspuns:

Prietena ta nu constientizeaza ca Nurofenul e un medicament care, ca orice medicament, trebuie folosit doar in cazuri de boala...sigur ca pe termen lung o sa-i dauneze. E inconstienta daca se joaca asa cu sanatatea copilului ei.

| ValiTCM a răspuns:

Atat Nurofen cat si Panadol se administraza in raceli si mai ales cand apar starile febrile. Totusi se poate evita si in acest stadiu febril administrare. Ca sa intelegi ce inseamna febra poti citi acest articol:
http://www.jurnaluluneimame.ro/......-si-adult/