| YumiSukinanda a întrebat:

Am o prietena care are purici si nu are calculator si m-a rugat sa va intreb dar sa stiti ca eu nu am ca mereu nu ma apropii de ea stau cam la 60 de cm de ea si ce sa foloseasca sa nu mai aiba purici e urgent va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Du-te la farmacia veterinara si cumpara 2 fiole de neostomosan...cu fiolele astea garantat scapi de purici, trebuie repetata,, operatinea asta la 10 zile pentru ca c am pe atunci ies urmatorii puricei din oua,, a si aproponormal o fiola la 2 litri de apa dar tu pune 2 fiole la 2 l de apa ca sa fie mai concentrata solutia,ar fi bine sa ai o sticla cu pulverizator,si poti sa faci si pe pat ca pe haine,covor, orice, ti geamurile inchise 2 ore apoi aerisesti bine, ...crede-ma am avut si eu odata cu totu ca nu am animale in casa, si am incercat cu de toate dar numai cu neostomosan am scapat

| FroddoLikesBlood a răspuns (pentru mona):

NU se poate da cu solutie speciala pentru caini! Doamne.

| mona a răspuns (pentru FroddoLikesBlood):

Stiu foarte bine pentru ce i neostomosanu,dar in concluzie e pentru purici solutia si cu ea am scapat de,,ei,, si as repeta oricand,, operatinea,, in caz de nevoie

| FroddoLikesBlood a răspuns:

De ce nu spui adevarul? Acest site e facut pentru a ajuta, nu rade nimeni de tine daca ai purici.Numai un prost ar pute arade, se mai intampla.Pai hainele cu care sta sa le bage in apa fierbinte si trebuie sa isi faca o baie calda,asternuturile schimbate, atat poti face, sincer acum nu te poti da cu benzina.ce naiba.Bafta!happy

| Lukk a răspuns:

De unde provine infestarea cu purici?
Daca e de la un animal -caine sau pisica -sa trateze in primul rand animalul (se gasesc la farmaciile veterinare diferite solutii - fiole, etc.) si concomitent cu tratarea animalului sa curete foarte foarte bine spatiul - de asemenea cu solutii pentru asa ceva.
Si sa aiba rabdare si sa depune eforturi sustinute si grija mare la igiena zi de zi -mai ales a animalului, daca asta e cauza.

| nesuferit a răspuns:

Benzina!

| MyYLife a răspuns:

Nu e o rusine, oricum dar poate faza cu ''o prietena''poate fi adevarata doar fata stie. Se poate intampla oricui. Intreaba farmacistul si iti va da o lotiune speciala cu care scapi de paduchi intr-o singura zi. Succes!

| CautNume a răspuns:

Stii eu nu cred faza cu "o prietena"...