| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema am 21 de ani si cam de o luna de zile mi-au aparut pe fata niste bubite ca si cele de pojar, nu cosuri sau pete, bubite mici si nu stiu de la ce si cum sa le fac sa treaca. Imi puteti da un sfat cu ce sa ma dau pe fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa te dai pe fata cu nimic, dimpotriva, trebuie sa te speli mai des cu apa si sapun de copii, sau Dove.
Banuiesc ca odata cu venirea primaverii a aparut si praful si ti-a iritat fata. Spalat cu apa calda si sapun imediat cum ajungi acasa de la scoala/servici, seara de asemenea.
Daca te machezi, este posibil ca ceva din machiajul tau sa fie vechi, sau ceva din compozitia lui sa fie iritatant pentru tenul tau.
daca de curand ti-ai cumparat o crema sau un frard nou, este sobil sa fie vreo alergie la unul din componentele cremei sau machiantului.
In orice caz, pe un ten iritat, nu s epune niciodata machiaz pentru ca-l irita si mai tare.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un dermatolog care sa stabileasca exact de ce natura sunt acele bubite, s-ar putea sa fie nevoie de un alt tratament, decat un unguent obisnuit.