| FlyingSparkle a întrebat:

Am o problema de ceva timp, o dereglare hormonala. Sunt fata si am 15 ani. Am avut acnee pe piept acum cateva luni iar acum incepe sa imi mai treaca, au mai ramas doar cateva pete mici maronii. Mi-au aparut foarte multe cosuri si pe fata, ceea ce mie nu mi se intampla in general. De asemenea, mi-a intarziat ciclul menstrual 2 luni. Nu stiu ce pot face, ce tratament sa iau etc. Ma puteti ajuta va rog? Si va rog sa detaliati. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate ai o infecție a pielii, mergi la dermatologie.
Tratament iei numai după controlul medical de specialitate.
Pentru reglarea menstrei mergi pe ceai de crețișoară cu urzică.
Sănătate.
Pa, pa.

| FlorinDiablo a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la un dermatolog si tot odata la un endocrinolog, Stii doar ca fiecare corp are un ADN propiu deci pentru aproape ori ce corp are un tratament propiu, Personal si eu am agnee dar la mine se manifesta pe spate nu m-am dus nicaieri pentru a rezolva treaba cand vad ca se mai umfla cate un cos il crestez putin cu bisturiu si il dezinfectez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să faci nişte analize mai amănunţite,dereglările hormonale sunt frecvente în rândul adolescenţiilor,şi eu am probleme cu dereglările hormonale,foarte mari încă, trebuie să mergi la un dermatolog, endocrinolog în acelaşi timp să îţi dea un tratament, altceva nu ai ce face, poţi face şi un ecograf pelvian să vezi starea aparatului genital.
Te pup!

| SkaterGirl112 a răspuns:

Du-te la dematolog.

| doaroadolescenta a răspuns:

Buna:) in primul rand tratamentul cosurilor si a pielii vine din interior, iar apoi urmeaza exteriorul. Citeste aici ce poti face pentru a scapa de cosuri, chiar da rezultate! http://doaroadolescenta.wordpress.com/......-de-facut/