| rocafelixflorian a întrebat:

Am o problema care ma face sa nu mai ies in lume!, am 16 ani sunt din Brasov si cantaresc 110 kg, as dori sa imi dati sfaturi utile si rapide de slabit sunt dispus sa renunt la mancare, sa fac sport, dar spuneti-mi un program care da roade ( ar trebui sa renunt si la tigari si nu stiu cum ) ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu tigarile,darrenuntatu la paine,la zahar, dulciuri si ulei, te pot ajuta mult.fructe salate de legume de fructe stropite cu otet de mere. micul dejun mai consistent iar pranzul si dupa ora 6 nimic.adica 18. fara sucuri, doar apsoara de izvor. fara lift.pe scari. mers doar pe jos.colegul meu avea cat tine, de fapt 120. din cauza diabetului a dat-o pe mancare naturala, cruditati, salate.supa de varza.acum are 79-80 kg.este greu dar nu imposibil.si incepe sa alergi.iti faci un program zilnic, si te tii de el toata viata.fratele meu alearga de 20 de ani.el are 80 de kg.eu am 87 dar am burta si sunt un lenos si jumatate.iar sanatatea scartaie.asa ca ia-o din timp.la 23-24 de ani cand vei voi sa te casatoresti.sa nu intampini piedici din cauza greutatii sau a sanatatii.succes.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la un endocrinolog, acesta iti va face analize si iti va spune ce dieta sa tii.

| kareina a răspuns:

In primul rand slabitul nu se face rapid ci treptat pentru ca poti sa.ti dereglezi organismul f rau.Slabitul nu se face prin infometare! Gandeste.te ca toate kilogramele nu le.ai pus rapid ci tot treptat, in timp adica, si slabitul se face tot treptat.Nu renunta la mancare pentru ca iar iti poti deregla intreg organismul si o sa fie mai rau. Sfatul meu este sa mananci f putina carne si mancatul sa se faca pana la ora 19, iar dupa 19 daca ti se face foame doar un ceai sau o fructa.Renunta la dulciuri,mananca multe fructe,renunta la bauturi carbogazoase (cola, pepsi), bea apa plata.Fa sport cat poti de mult si ai toate sansele sa dai kilograme multe jos.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mosule, ia fa tu miscare alergand de nebun pe Dobrogeanu Gherea! Mergi la medic si fa un consult de specialitate!

| boy19boy a răspuns:

Pai mergi la sala (fitnes)si acolo slabesti dar tinete de treaba nu mergi o zi si dupa aia nu mai mergi, poti sa alergi prin parc pe trotuar oriunde si mananca la regim!