| Annnonima a întrebat:

Hei, TPU! As vrea sa va destainui o problema: aproximativ de un an am inceput sa renunt la carne, să fac mișcare și multe altele. Aveam 1.68 și 52 de kg la 16 ani...Mă simțeam bine in pielea mea dar nu știu ce s-a întâmplat de am ajuns sa fiu obsedata sa mananc sanatos si cat mai bio (e mai bine sa previi decat sa tratezi) dar am ajuns intr-un stagiu groaznic al vieții mele. La 17 ani, am ajuns sa cântăresc doar 43 de kg la 1.70...E groaznic. Nu știu ce să fac! Vreau să mă ingras dar pur și simplu tot ce vad e mancare ce nu ar trebui pusa in gura. Ceva sfaturi mi-ar fi utile, please!^^happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Problema ta e de ordin psihologic. Pare sa fie o forma de anorexie. Este foarte periculos la varsta ta sa adopti o dieta vegetariana, hipocalorica si fara proteine animale. Daca nu reusesti sa treci peste obsesia "bio-vegetariana" si sa adopti o dieta echilibrata cu carne, oua, lapte, legume gatite sau proaspete, fructe si asa mai departe, atunci iti recomand sa te consulti cu un psiholog. Nu zice nimeni sa iei cel mai ieftin salam de pe raft, paine cu gust de carton si rosii turcesti, dar ceva trebuie sa se schimbe, altfel nu vad cum poti duce o viata sanatoasa in continuare.

| Wheizii a răspuns:

Felicitari pentru ca renunti la carne si lupti impotriva fabricilor de carne care omoara animalele, dar totusi poate ai exagerat putin, iti recomand o dieta mixta, fara carne, mananci mai consistent, legume, fructe, putin peste nu ar strica, la branzeturi si lactate mananci cu grija si verifici mereu ce cumperi. Ai nevoie si de asa ceva dar cu grija si prudenta. Du-te la bazin si inoata, o sa te ajute si o sa-ti modeleze frumos corpul si te mai dezvolti foarte armonios. Bafta si sper ca te-am ajutat.