| soporan a întrebat:

Am o problema cu dinti mei ma spal in fie care zi de 2 ori pe zi pe dinti si tot asa de urati sunt nu stiu cum sa zic is asa transpareti pe la margini si is si galbeni ce sa fac ajutati-ma va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Spala-te constant pe dinti cu sare de bucatarie sau cu bicarbonat de sodiu alimentar.

soothe
| soothe a răspuns:

Cel mai bine consulti un stomatolog (de incredere), cu pasta de dinti nu rezolvi mare lucru.

| emy a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un medic stomatolog. El este cel mai in masura sa-ti spuna ce sa faci.Mult succes!

| Dentist.ro a răspuns:

Se rezolva prin fatetare sau imbracare cu coroane. Mai multe detalii despre aceste proceduri gasesti aici http://www.dentist.ro/fatetele-ceramice---zambetul-mult-visat si http://www.dentist.ro/ce-sunt-coroanele-dentare

| Dentist.ro a răspuns:

Am dat acest raspuns pentru ca aceasta situatie nu poate fi rezolvata prin paste de dinti de albire sau alte metode. Raspunsul a fost furnizat de doamna doctor Ioana Colceag.

| JennyBerry a răspuns:

Buna Soporan.
Te sfatuesc sa consulti un medic stomatolog, el este singurul in masura sa-ti recomande un tratament adecvat compatibil problemei tale orale.
In orice caz, incerca sa te speli cu bicarbonat de sodiu doar seara, dimineata foloseste o pasta obisnuita [de albire, sau oricare alta ]Evita pe cat posibil cafeaua, macul, bauturile acidulate, pufuletii cu coloranti artificiali [ toata aceste produse de consum ataca dintii ]
Si iti mai spun ceva, s-ar putea ca tu sa fi fost predispus\a la o ingalbenire precoce a danturii [ din copilarie, din nastere ] ori ca a consumat mama ta vreun medicament contraindicat cand erai tu in burtica, ori ai consumat tu un medicament de acest fel cand erai bebe.
X. O. X. O

| Altu a răspuns:

Consulta un dentist, se pot albi prin detartrare (nu e foarte scump, in general 50-100 ron). Si oricat de obosit ai fi spala'te pe dinti seara.

| Black_Cherry a răspuns:

Depinde si ce pasta de dinti folosesti big grin ia-ti una de albire a dintilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai o tehnica de periaj incorecta.
Poate nu mananci ce trebuie.
Poate bei multa cafea ori cola ori fumezi.
Poate e genetic.
Mergi la un stomatolog sa te lamureasca.