| anonimaalee29 a întrebat:

Am o problema de mai mult timp dar nu i-am acordat importanta. Noaptea, daca de exemplu dorm pe partea stanga, mi se infunda nara stanga foarte rau si abia pot sa respir pe ea. Patesc la fel si pe partea dreapta. Cred ca din cauza aceasta mai si sforai uneori. sad
Este o problema respiratorie? Se poate rezolva cu un spray nazal sau trebuie sa fac investigatii mai amanuntite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la un medic ORL sa te consulte!
Poate ai polipi, cand spray-ul nazal nu ajuta.

Sforaitul se produce cand nu respiri prin nas.

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate rezolva cu inhalatii de abur in care picuri ulei de eucalipt.
Repetii inhalatiile 2-3 zile la rand, timp in care narile se desfunda si problema dispare.

| UnuCuSapca a răspuns:

O data la 3-4 ore se schimba nara prin care inspiri-expiri, adica nu iti functioneaza niciodata ambele in acelasi timp, ia asta in considerare inainte sa mergi la medic

| mastadont a răspuns:

Știu cum e, și mie mi se întâmplă la fel. Când dorm pe o parte se înfundă nara de pe partea cu perna. Am fost la doctor și mi-a zis că e o deviație de sept, însă nu îmi recomandă operația pentru că nu e accentuată.