| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Am o problema la nas de cativa ani dar in ultimul timp a inceput sa ma scoata din sarite cand ma trezesc dimineata.De exemplu sa spunem ca am nara dreapta infundata si pe cea stanga pot sa respir putin mai bine,daca ma intorc pe partea stanga, mi se infunda nara stanga si pot sa respir putin mai bine pe cea dreapta.Rinita,deviatie de sept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru asa ceva exista medici ORL-isti.

| relian a răspuns:

Toti oamenii au de regula asa nasul,rar se intampla sa poti respira pe ambele nari odata.
Asa este facut cred,dar mereu chiar si cei care zic ca respira pe ambele nari,daca incearca sa blocheze o nara si verifica o sa vada ca pe una respira mai greu,pe cealalta f usor.

Cred ca este vorba de drenaj,pe la nari se dreneaza si ochii si alte secretii nazale mucus,ori si cele de la creier.

Dar daca la tine este mai accentuata chestia,mergi si fa un control, nu strica, macar o sa stii cum stai, cum esti. Poate ca esti normala, asa esti din fabrica facuta, ori poate ca ai ceva probleme si vezi de se pot rezolva.

| Iote a răspuns (pentru relian):

Toti? Gresesti. S-ar putea ca si tu sa ai o problema si sa crezi ca e normal.

| relian a răspuns (pentru Iote):

Informeaza-te si o sa descoperi ca omul in general respira pe o nara doara asa mai liber,cealalta ori este infundata ori pe jumate si respiri mai putin.
Dupa se duc muci in nara ailanta respiri cu cea libera si asa mai departe.
Nici eu nu stiam asta am citit,dar nu cea scris nea Dorel laughing eu citesc la americani pe webiteuri de la universitati americane,aia care fac studii si asa mai departe.
Nu am spus ca tot timpul,am spus mare parte una din nari are pe ea muci si respiri mai putin sau deloc, apoi se deblocheaza una se umple cu muci alta laughing aia au zis ca e ceva normal, pentru ca drenurile de la cap de la ochi acolo merg, nasu este si un fel de canalizare a capului si de acolo in gura si stomac etc.

Deci nu gresesc nimic, am zis ce am citit la specialisti, plus de asta am si zis ca daca i se pare prea accentuat sa faca un control.Deci am spus f bine ce am zis.

Eu is ok stiu sa imi simt organismul,iar de e ceva ce nu-i cum trebuie imi dau seama.
Plus de asta dep[inde si de organism, de ce ai mostenit, deci nu la toti li se blocheaa o nara complet, apoi depinde si de varsta, cu cat inaintezi in ani cu atat sistemele se slabesc, functioneaza mai slab ca la 25 de ani.
Cunosc persoane care au muci permanent vara iarna, si sunt normali, controlati de medic si au zis cas normali. Daca tu ai muci putini, nu toti trebuie sa fie la fel, ori ce alte secretii mai se duc pe la nas si se scurg pe acolo.

Deci cand e ceva ma informez din surse cat mai sigure.Tot ce invata lumea asta e de la americani majoritatea laughing pentru ca doarta astia se mai ocupa cu studiatu pe planeta asta, plus pe ici colo cate un ratacit.

| Iote a răspuns:

Doar orl-istul iti poate spune ce ai si tot el iti rezolva problema. Daca e de cativa ani, nu e deviatie de sept. Nu daca nu ai avut o lovitura puternica intre timp, care sa-ti "indoaie" nasul.
Se schimba nara pe care respiri, pentru ca mucozitatile migreaza dintr-o parte in alta in functie de cum te intorci.

| dinaprilie a răspuns:

Eu am dev de sept si cu una se respira mai greu..la orl iti spune imediat daca esti deviat!