| ioana3432B a întrebat:

Acum două nopți m-am trezit spontan, dormeam pe spate și m-am trezit foarte brusc, chiar am tresărit. Nu știu de ce am pățit așa. Dar am observat că o nara era înundată. Pățesc de ceva timp asta, dacă stau pe partea dreaptă, se înfundă nara dreaptă, dacă stau pe stânga, se înfundă cea stângă. Când stau în pat întinsă, pe dreapta spre exemplu, respir greoi câteodată cu gura întredeschisă, chiar am avut nopți în care am dormit cu degetul în gură ca să nu mi se închidă gura cand dorm. Astăzi la fel, în autobuz, o nara era blocată, nu puteam trage aer sau să dau afară. Nu îmi curge nasul sau sunt răcită și mă cam deranjează lucrul ăsta. Am fost la doctorul de familie dar o doare în f*** de problema mea. A spus că poate de la răceală am nasul înfundat dar nu sunt răcită și dacă eram răcită de ce nu mi-a prescris ceva? Mi-a dat niște vitamine și un sirop de tuse dar nu am probleme cu gâtul. Nu dorm câteodată pentru că este foarte greu să trag aer pe o nară. Dar se pare că dacă nu ești pe patul de moarte nimeni nu te ia în serios. Poate nu e nimic dar am mai avut nasul înfundat de la răceală și în niciun caz nu m-am trezit așa brusc și agresiv din pat de parcă eram sugrumată. Nici măcar nu știu la cine să apelez cu problema asta.

1 răspuns:
| Nonolita a răspuns:

A fi racit nu inseamna numaidecat tuse sau sa-ti curga nasul. Secretiile nazale pot ramane in nas si ti se infunda nasul. De aia te-ai si trezit. Organismul reactioneaza la pericol. Nu mai trage nasul ci sufla-l cu putere ca sa elimini tot. Poti eventual sa folosesti picaturi de la farmacie pentru desfundarea nasului.