| ynousaww a întrebat:

Am o problema, eu de obicei nu beau, doar la ocazii si cand o fac este responsabil.
Am avut o ocazie acum ceva timp si am baut jumatate de sticla de stalinskaya la 250 sau 300.
Problema este ca eu niciodata nu am avut "mahmureala", dar dupa seara aia in care am baut tin sa mentionez ca mi-a fost foarte rau doua zile intregi si simteam ca imi vine sa vomit continuu.
De atunci nu am mai putut nici macar sa miros alcoolul, numai cand ma gandesc imi este rau.
De atunci(situatia s-a petrecut mai precis 30 iulie aacum fiind 23 septembrie) sunt foarte sensibila si am stari de greata foarte usor, mai ales cand DOAR MA GANDESC la alcool. Inainte eram foarte rezistenta la bautura, beam(responsabil, dar destul de mult) si dimineata cand ma trezeam nu aveam nimic. Daca in seara urmatoare voiam sa beau din nou nu aveam nicio problema acum nu stiu ce s-a intamplat.
De ce s-a intamplat treaba asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probail ca ficatul tau este deja afectat de alcool si sufera, de aceea iti da stari de ametela, greata samd.

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil ai ficatul afectat din pricina fast food și când s-a întâlnit cu o cantitate de ceva necunoscut n-a știu cum să reacționeze la situație și a venit cu reacția asta.
Ideea este că alcoolul nu este bun, ci din contra, este otrava pentru corp, iar daca abuzezi de el mai mult timp, felicitari, ești posibilă purtătoare de ciroză hepatică sad

| Sekim a răspuns:

Cel mai probabil s-a intamplat ceva in seara aia ce tu nu ai realizat, sau poate pur si simplu ai un subconstient care iti da semne ca ceea ce faci nu e bine. Indiferent de care varianta este, mie mi se pare o binecuvantare, ai scapat de o capcana a societatii in care multi oameni pica ( tinand cont ca esti si fata, chiar as spune binecuvantare ).

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Ai baut tarie pana ti-ai nenorocit ficatul. Felicitari!
Greturile de acolo ti se trag daca nu esti gravida.
"Destul de mult" e incompatibil cu "responsabil" in acest caz.