| AlbertBreack15 a întrebat:

Am o problema mare, mare. De 2 saptamani imi creste un fel de cos mare in piele pe spate, iar acum se simte foarte nasol cand ma misc dar nu ma doare foarte tare, daca pun mana pe el se simte un fel de lichid gros. Este posibil sa fie una dintre acele basici mari cu puroi? daca da ar trebui sa merg la spital si mi-l va scoate acolo?
Daca da, va fi dureros?
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MarianaDaia a răspuns:

Buna AlbertBreack15!
Cu o problema similara s-a confruntat si nepotul meu, in urma cu cativa ani. A fost la spital, l-a operat, i-a scos furunculul respectiv, dar la scurt timp a aparut altul. L-a operat, l-a scos, dar la scurt timp i-a aparut iarasi altul si....tot asa... E un stafilococ in sange care, daca nu-i gasesti tratamentul sa-l distruga, nu cedeaza si apar frecvent furuncule. A folosit un produs naturist, foarte eficient ( si noi am ramas fff surprinsi) si a scapat de problema asta foarte suparatoare. De 7 ani nu i-a mai iesit nimic, dar, de 2 ori pe an, in fiecare an, urmeaza cura asta pentru a face curatenie in sangele si in corpul lui. Ma poti contacta daca te intereseaza (daiamariana67@gmail.com). Poti face operatie, iti raman si semne, dar nu faci decat sa elimini un simptom, cauza ramanad aceeasi.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil este un furuncul. Ai nevoie sa mergi la spital, sa primesti tratament antibiotic. In functie de evolutie, medicul va sti daca ai nevoie de evacuare sau nu. Daca ai nevoie de vreo incizie, iti va face anestezie locala.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un FURUNCUL care a "copt"...

Poţi încerca să-l tratezi acasă!
Ar TREBUI pansat folosind pansament ( leucoplast ) cu Rivanol, pe acel tifon se pune şi o Cremă cu antibiotic - ceva de genul Triamcinolon, Tetraciclină, Negamicină, etc.

Pansamentul se schimbă de 2 ori pe zi.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va fi dureros deoarece iti face anestezie locala, sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D asi eu am avut asa ceva, si cu riscul sa fiu judecat de altii, iti spun ca nu m-am dus la medic.Acela este un chist, se formeaza in urma unei acumulari de grasime cred.Eu l-am lasat asa pentru ca nu era tocmai dureros si dupa un timp s-a spart singur.A trebuit doar ca mama sa mi-l stoarca ca pe un cos, si nu a mai aparut de loc.Eu zic ca daca nu-l lasi sa-si faca el treaba, prin operatie iti apare din nou.Dar... uite ca zic si eu ca toti, du-te la medic.tongue

| AngelFailed a răspuns:

O sa iti faca anestezie nu va durea, du-te este pentru sanatatea ta pana nu va fi prea tarziuwinking

| Balan_Mihai_1990 a răspuns:

Curaj, du-te la spital.