| tpubv94 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Am problema cu un tendon.

M-am reapucat de sala, de 3 luni de zile. Am mai facut si acum 2 ani, dar nu am mai mers datorita unei probleme, care la inceput am crezut ca este doar in capul meu.

La mana dreapta, cand fac exercitii pentru spate (cu mainile intinse in fata, trag greutatea spre burta), si la biceps, ma doare foarte tare osul, asa simt. Cred ca este tendonul de vina. Deoarece cand fac exercitiile pentru spate simt ca la incheietura mainii mi se desprinde ceva si imi simt mana mai moale, mi se da pe spate si scap greutatea. Pe la jumatatea antebratului, am probleme la exercitiile pentru biceps. Cand ridic bara cu greutatile pe ea si fac repetarile nu am nimic, in schimb cand o las jos simt o durere ingrozitoare la mana dreapta, o simt in os. Cam la jumatatea osului antebratului. La mana stanga nu am nimic. De 2 saptamani ma doare cand misc mana, spal vase strang ceva in mana.

Mentionez ca nu am o boala, dar totusi articulatiile mele sunt varza. Picioarele mi se indoaie de la genunchi in spate inca vreo 15 grade, fata de pozitia normala a piciorului, intinsa. Acum 2 ani mergeam linistit pe strada, nu am calcat stramb, nu am sarit, nu am calcat in groapa nu m-am impiedicat. Am cazut. Din senin. Rotula era in partea din exterior-spate a genunchiului. La spital am pus mana pe ea si am apasat putin, s-a dus singura la loc, inainte sa apuce medicii sa mi-o aseze ei.

Ce pot sa fac? Am o problema de asta sunt sigur. Dar la ce medic ma pot duce ca sa vada cat de grava este situatia? Ce sa fac? Ati trecut prin asta?

Va multumesc anticipat,
Bogdan

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Rembo33 a răspuns:

Te poti duce la medicul de familie, si el iti poate da o trimitere catre alt medic, du-te si vorbeste cu medicul tau de familie asta iti recomand, multa bafta.