| Lucian_Blaga_2001 a întrebat:

Am o problema tata este foarte agresiv verbal si fizic cu mama, cu mine si cu sora mea.Ce pot face decat să mă duc la politie si sa nu i se întâmple absolut nimic. Tata are probleme psihice (tulburare de anxietate).M-am gândit că poate fac ceva cu această problemă a lui să îl băgăm la spitalul de nebuni fără voia să ..bine doar că tot prin politie cred că se ajunge la asta... Mă puteți ajuta cu ce ar trebui sa facem si daca cu această treaptă a bolii psihice poate să ajungă la spitalul de nebuni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate merge mama ta la doctorul de familie si cu el impreuna il pot trimite la spital. Daca esti major poti merge si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla dupa multi ani de casatorie, si cand copii sant mai mari, sa rabufneasca anumite frustrari, si anumite chestii nediscutate, necomentate si nerezolvate.de regula, autoritatea tatalui incepe a fi contestata, de toti care vor sa faca cum ii taie capul chiar daca nu fac bine.io zic,daca voi credeti ca e bolnav,sa il ajutati,sa-l intelegeti si sa discutati cu calm si toate problemele. daca il marginalizati si il barfiti si-ldiscutati intre voi,insamna ca nu santeti o familie,si el va ajunge batran,bolnav si singur din vina nimanui.dar pana sa ajunga asa, cred ca si-a adus si el aportul la conceptie, educatie crestere si bunastarea familiei? pentru un barbat e greu cand se unesc toti impotriva lui, din cauza armei slabe a familiei care nu-si cunoaste adevaratul rol, si parasirii de catre ceilalti.am curaj sa pariez ca ai discutat asta cu mama ta si cu sora ta, fara sa-l includeti si pe el.Si acum astepti sfaturi de la niste straini, ca sa ce? sa-ti justifici in proprii ochi o greseala ori o vina? santeti o FAMILIE.Pai fiti pana la capat, nu cand imbatraneste unul ori se imbolnaveste, il dam la rapa si-l ducem la nebuni.Anxietate? de unde vine? din singuratate, de la faptul ca imbatraneste si parasit de toti e posibil sa ramana singur? Ajutatil si fiti aproape de el, cum a fost si el cand erti mici si va cara in brate, ori in spate, va plimba si se juca cu voi.Si apoi problemele de cuplu se pot rezolva la psihiatru la un specialist ceva, fiindca multe probleme de acolo vin, iar cand se aduna nemultumirile nu neaparat trebuie sa dam vina pe altul.

| aqswdefr a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu vorbitul si cu psihologul dar daca el e nebun gen pe bune nebun nu cred ca au ce sa faca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aqswdefr):

Aqs? am vazut om din familie; sotie si doua fete,care a fost facut varza si leguma,dupa o viata de munca,pana si-a pierdut si un rinichi,care nu sant sigur ca nu a fost donat fara stirea lui. daca il vedeam ingrijit,spalat aranjat,asa cum erau ele,nu aveam ce sa comentez.dar ele,cucoane,de nu le ajungeai cu prajina la nas, iar el vai de capul lui saracul, imbracat vai de mama lui, slaaaab, bolnav si tot el ala rau? Ce are Domnule? BEA.Cum sa bea un om bolnav si cu un rinichi scos,fiindca personal nu l-am vazut nicicand baut? deasemeni, cazuri in care, parintii au imbatranit, si cei tineri; aaaa a luat-o cu capul, se duce rara si altele.Batranetea nu vine cu flori.ce facem? ii omoram inainte de termen?