| 1Q a întrebat:

Am o problema, un fel de insomnie. De ceva timp adorm foarte greu la ore tarzii si nu stiu de ce, adica ma pun sa adorm si ma foiesc pe toate partile vreo cateva ore pana sa adorm iar in cel mai fericit caz daca adorm la ora 12 noaptea ma trezesc pe la vreo 5-6 fara vreun motiv si nu mai pot sa adorm vreo 2 ore, am cautat pe net sfaturi si remedii, insa nu au mers. Ce sa fac in afara sa consult un medic sau sa iau somnifere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Esti hiperactiv, prea multe ganduri...
Incearca sa iti setezi o ora fixa de trezire mai devreme ca de obicei. Spre exemplu 6. Si apoi seara ia melatonina 3mg si stai linistit in pat pana adormi. Nu este un somnifer ci hormonul care induce somnul asa ca nu o sa faci dependenta. Fa asta zilnic pana intra in rutina sa adormi si sa te trezesti la anumite ore.

4 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa muncesti mult pe timpul zilei.

| WaterDrop a răspuns:

La ce ora te trezesti ziua? Cata activitate ai pe parcursul zilei? Poate fi lipsa de activitate sau prea multe ganduri. Incearca sa respiri adanc si sa te relaxezi atunci cand esti in pat fara sa te mai gandesti la nimic si vezi daca merge.

Poate fi insa si o problema de medic, de aceea daca tot nu reusesti, mergi la un consult.

| AndreeaCr a răspuns:

Iti recomand sa faci o baie calda si relaxanta si sa bei un pahar de lapte cald sau o cana de ceai de tei. De asemenea, stiu ca se mai recomanda sa stai departe de orice fel de gadget cu vreo jumatate de ora inainte sa adormi. :-)

| antrenorfericirero a răspuns:

La ce te gândesti înainte de a te pune în pat? Ce te preocupă? Pare o formă de anxietate!
Poți încerca să faci miscare in timpul zilei(gen alergare) si să manânci mai putin sau deloc seara!