| ansei a întrebat:

Am aproape 15 ani si de o perioada de timp am un fel de insomnie si nu pot sa ma culc mai devreme de 12 jumate, indiferent la cat ma trezesc. Chiar si asa, adorm foarte greu si ma trezesc pe la 8-9. Ma simt foarte obosita, ma doare si capul si chiar nu stiu ce sa fac. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ai nevoie de somnifere in cazul asta. Vorbeste cu medicul tau de familie.

| RobertMoon a răspuns:

Așa am pățit și eu în urmă cu doua-trei săptămâni, au ținut cam o săptămână-aproape doua insomniile, dar între timp au trecut de la sine, cam de o săptămână dorm și eu bine în jur de 10 ore pe noapte. Înainte mă băgăm în pat la 23 și adormeam pe la 1, iar la 7:30 trebuia să mă trezezesc și eram zombie, încearcă să iei un complex de vitamine, poate ai o deficienta de ceva.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Înceacă să faci exerciții fizice cu două ore înainte să te culci. Conform specialiștilor, exercițiile fizice te ajută să ai un somn cât mai odihnitor.
În orice caz, dacă situația persistă cel mai indicat lucru este să te duci să te vadă un specialist.
Toate cele bune!

| irinas7 a răspuns:

O sa treacă de la sine, am pățit. La mine a funcționat muzica. Cautam pe YouTube muzica clasica, pentru somn sau sunete de ploaie și încet încet stand în pat adormeam.