| Narcoticsssq a întrebat:

Am niște probleme de ceva timp si chiar nu stiu cum as putea sa le rezolv in afara de vizita la medic. De cateva zile am niste dureri de cap mai mult ca o presiune si ma apuca brusc cu o ameteala si durere de ochi si simt ca innebunesc in momentul ala. Incep sa plang si sa ma gandesc doar la moarte. Noaptea cand ma culc imi e greu sa adorm si daca adorm o ora si ma trezesc mi se pare ca am dormit mult mai mult si ma trezesc praf, ma dor toate, sunt obosita. Dimineata cand ma trezesc sa merg la scoala nu ma doare capul. In timpul zilei se lasa brusc ameteala si un fel de presiune de simt ca o sa mor. Oare chiar o sa mor? Ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeneviveJ a răspuns:

Incearca sa te calmezi si sa nu te mai stresezi pentru ca asta agraveaza simptomele pe care le ai! Daca stii ca trebuie sa mergi la medic de ce nu o faci? Cat mai repede. Cefaleea( durerea de cap) este un simptom general care apare in multe afectiuni. In general procesele ce duc la hipertensiune intracraniana se asociaza cu cefalee, dureri oculare, ameteli. Eu nu vreau sa te sperii dar trebuie sa mergi sa investighezi situatia! Ti-ai luat tensiunea in ultima perioada? Trebuie sa faci asta, pentru ca hipertensiunea duce la tulburari de acest gen. Trebuie sa mergi la medic neaparat, sa ii descrii exact simptomele : unde apare durerea de cap( temporal, frontal, occipial) durerea de ochi de asemenea, si vertijul( ameteala) cat dureaza si la ce cedeaza simptomele. Ai luat vreun medicament? Ti-a ameliorat durerea? Sunt multe investigatii ce trebuie facute si toate sfaturile si tratamentul ti-l poate da doar medicul care te vede. Te sfatuiesc sa mergi cat mai repede sa rezolvi aceasta problema.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa somnului de noapte duce la probleme grave neurologice!
Tocmai de aici pornesc toate problemele, de la lipsa somnului!
Nu glumesc!
Corpul nostru secreta 2 hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina, care se produc NUMAI in timpul somnului, de la ora 10 la 2 noaptea.
Lipsa lor, duce la probleme mari de sanatate, la atacuri de panica, anxietate, schitofrenie, creier afectat neurlogic samd.
Durerile de cap si migrenele, sunt alt simptom dat de lipsa somnului.