| anonim012 a întrebat:

AM O PROBLEMA URGENTA! Eu am avut vara asta paduchi si nu m-am curatat de lindini(oua) iar acum asistenta de la scoala a descoperit ca am paduchi si mi-a zis sa ma curat pana luni altfel ma trimite acasa! Am incercat cu pieptenele acela special dar nu a mers si am doar vreo 2 -3 ore sa ma curat si cum nu merge cu pieptenele nu stiu ce sa fac! Va rgo ajutati-ma! Dati-mi o idee cum pot sa ma curat cat mai repede!

PS :Mama ma curatat cu mainile dar am mult par si e greu si nu poate sa ma curete asa bine!

HELP ME DAU FUNDA PETRU CEL MAI BUN RASPUNS!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Tratamentul cel mai eficient este cel cu Parasidose de la farmacie, este o lotiune care se aplica pe parul usor umezit in prealabil, se maseaza bine radacina parului, apoi in toata lungimea parului (in cazul parului lung este necesara chiar o doza odata), apoi se lasa sa sa actioneze 45 minute. Dupa aceasta se merge la marginea cazii, se piaptana parul ud cu acel pieptan din cutie timp de 15 minute, pana nu mai cade nici un paduche in cada. Dupa aceasta operatie se spala lotiunea de pe cap cu un sampon bland, eventual de copii si se lasa parul sa se usuce in mod natural fara foehn. Acest tratament se aplica doar o data pe zi astfel: prima zi, a treia zi si a cincea zi. In zilele de pauza este preferabil sa va pieptanati cu acelasi pieptan des din cutie, pe par uscat, deasupra cazii, pentru a curata si desprinde ouale moarte de pe firul de par. Se recomanda, de asemenea a se fierbe toata lenjeria de pat, a se spala toate obiectele de par, perii etc.pentru a preveni recontaminarea. Va fi ok." --- sursa informatiei: de pe net!

| Raniia a răspuns:

Pentru ca sa-ti fie mai usor sa te cureti ar trebui sa te tunzi scurt(daca poti renunta la el). Poti folosi sampon antiparazitar(10 ron)sau Paranix spray(45 ron)este mai eficacee distruge paduchii si ouale lor din primul tratament.

| lascuiulian92 a răspuns:

Mergi la doctor sa iti dea vreo solutie ceva tongue