| anonim_4396 a întrebat:

Am o rugaminte! Care este grila de salarizare dupa absolvirea facultatii de asistenta medicala Titu Maiorescu Bucuresti? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii-cadru nr. 330/2009, privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, asistentul medical debutant, cu studii superioare, se incadreaza cu coeficientul de ierarhizare 1, 80, iar valoarea acestuia pentru anul 2010 este de 705 lei. Trebuie sa ai in vedere ca se va reduce cu 25%. La acest salariu se vor adauga unele sporuri, in functie de locul de munca. Coeficientul de ierarhizare poate ajunge la 3, 75 pentru asistentii medical incadrati la ultima gradatie. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei sa spui ca vei fi asistent/a medical cu studii superioare? Variaza in functie de spital, sunt grile diferite. Sporurile, de asemenea variaza in functie de sectie si in functie de spital.
Daca, prin absurd te angajeaza cineva, undeva, intreaba la runos ce salariu ai, sau intreaba aici, dar avand toate datele:tipul spitalului si sectia.
Noua grila inca nu e in vigoare, din fericire.