| anonim_4396 a întrebat:

Am o saptamana de cand ma dor genunchii, mai ales noaptea trebuie sa ma misc mereu, tot e perioada asta nu stiu ce tratament sa iau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Chiar daca suna ciudat mie mi se intampla de la vreme. Daca ai mai avut si ceva leziuni in trecut la picioare te afectează de la asta sigur.
Momentan încearcă să te miști câte un pic si sa iti iei ori voltaren, ori sindolor.

| Zorn a răspuns:

Depinde, sunt mai multe motive pentru care apare aceasta durere. Fie ai fost sedentar in ultima perioada (ai stat mult in pat, la birou etc.) sau chiar opusul: ai facut multa miscare desi nu erai obisnuit cu asta (in special ceva care sa iti forteze genunchii, cum ar fi caratul greutatilor).
Schimbarile climatice pot fi asociate cu durerea de genunchi in cazul in care ai afectiuni cum ar fi reumatismul.
De asemenea, durerea poate sa fie cauzata de lipsa de calciu (mananca mai multe lactate) ori de carenta de vitamina k. Daca durerea persista sau se accentueaza, contacteaza medicul.

Răspuns utilizator avertizat