| anonim_4396 a întrebat:

Am o stare permanenta de greata, dar dupa ce mănânc se accentueaza si nu imi trece cu nimic.Ce pot sa fac si oare ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Posibile probleme cu bila, pancreasul sau alte organe.
Fugi la medicul de familie pentru o consultatie si eventual trimitere catre un control de specialitate.

Bula
| Bula a răspuns:

Motive pot fi multe: incepand de la o mancare care ti-a deranjat stomacul pana la probleme complexe la nivelul organelor.
Daca starea persista si in urma a 2 zile de dieta severa (baut doar ceai de musestel fara zahar si paine prajita), atunci mergi la medicul de familie, sa te trimita la analize si investigatii!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa te duci la doctor, aici nu vei descoperii ce ai, deoarece trebuiesc analize.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Greața este o senzație cu sediul în stomac. Dacă se acentuează la consum de mâncare, se vede clar că digestia nu funcționează cum trebuie, e dereglată. Astfel ficatul emite secreții care se acumulează în bilă. Eliminarea lor poate fi blocată de o piatră de exemplu, care blochează un canal. Duodenul poate fi îngustat de depuneri de grăsime și calcifieri și stomacul nu se golește eficient. Mai pot fi și alte obstrucții mecanice în alte zone.
Ficatul a fost supra solicitat și funcționează în regim de avarie.
Astfel, pentru vindecarea unei situații episodice temporare se recomandă repaus digestiv și regim de cruțare.
Repaus la pat în timpul zilei dacă situația permite.
Ceai slab îndulcit, supe creme cantitate mică, 2-3 zile.
Dacă nu trece, evident, apel la medicul specialist.