| anonim_4396 a întrebat:

Am o stare ușoară de greață în fiecare dimineata si am râgâieli frecvente, mi-am făcut analize și nu am nimic sad deci nu cred să am reflux gastric. Ati patit și voi vreodată asa? Am de cam mult timp sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| iChristiaN47 a răspuns:

În mod cert este un reflux gastric, poate o gastrită sau pot interveni sindromul dispeptic. Poți lua legătura cu medicul de familie pentru a primi o rețetă compensată cu medicamente potrivite pentru durerile abdominale, grețuri. Așa numitele „râgâieli" (eructațiile), provin tot din seria problemelor gastrice, cunoscut si sub denumirea de „reflux gastro-esofagian", astfel, acesta este un simptom, va trebui să rezolvi cauza.

Dacă nu poți lua legătura cu medicul de familie în perioada asta, te poți adresa unui farmacist, însă majoritatea comprimatelor sugerate pentru o problema ca aceasta sunt: Metoclopramid, Motilium (5 / 10 mg) sau chiar Omeran / Omez.

| anonim_4396 explică (pentru iChristiaN47):

I-au omeran, am fost la medicul de familie!
Am asta de 2 luni sad dar azi au început din nou grețurile după o perioadă în care nu am mai avut, am și arsuri în gât cam Des sad
I-au și antibiotice

| iChristiaN47 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai avut grijă la alimentație? Dacă spui că aceste grețuri persistă, recomandabil ar fi să faci o radiografie abdominală simplă sau o radiografie cu bariu la stomac. Analize în plus, în particular pentru a găsi o cauză a problemei.

Dacă după ce ai efectuat radiografia, totul pare curat, ar putea fi si de natură psihologică. Cu ani în urmă și eu am avut această problemă, am făcut teste peste teste, radiografii și în final s-a dovedit că problema nu era una fizică ci psihică. Repet, nu este momentul să ne pripim, astfel, recomandabil ar fi să faci și o radiografie după care să treci și de cealaltă parte a cortinei.

Sănătatea trebuie pusă pe primul loc! Investește puțin acum, ca să fii fericit mai târziu!

| anonim_4396 explică (pentru iChristiaN47):

Multumesc! Am grija la alimentație