| BiiBiis a întrebat:

Am o tuse seaca de o saptamana si un pic si nu imi mai trece! M-am dus la farmacie si mi-a dat sa iau Nurofen si sirop Humex, dar degeaba, tot tusesc. De ce nu imi mai trece odata? Nu sunt racit, nu imi curge nasulm doar am aceasta tuse seaca.

Ce metode stiti pentru a o ameliora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

O tuse seaca poate indica multe afectiuni.Eu zic ca ar fi bine sa e vada medicul de familie, mai ales ca te lupti cu ea de o saptamana. E posibil sa ai nevoie de antibiotic sa nu se agraveze.

| s4a a răspuns:

Draga Alex, pentru a stimula tusea productiva mai poti incerca inhalatii (apa cu sare sau cateva picaturi de ulei volatil). Dar tusea neproductiva pentru mai mult de o saptamana impune sa mergi cat mai urgent la medic.

| pepe a răspuns:

Cumpara o ridiche neagră, o tai în două, o scobeşti şi pui miere. O laşi 2-3 ore şi după aceea bei câte o linguriţă de trei ori pe zi.
Remediu verificat şi garantat 100%.

| jolie a răspuns:

Ceai din frunze de ceapa e foarte bun dar fara zahar happy

| DiannaDi a răspuns:

Eu am luat medicamentul BARAKA. de 3 ori pe zi INAINTE de mancare happy e natural, in 3 zile mi-am revenit. poti cere sfatul farmacistului
happy

| enchanted a răspuns:

Tinctura de propolis si mierea de albine, cel mai bun remediu si vindeca 100%, o jumatate lingurita de propolis cu o lingura de miere si nu mai bei nimic o ora, mesteca des capaceala care este la apicola, inainte de culcare ia doua linguri de miere si va fi bine toata noaptea

| matadoru a răspuns:

Eu mereu cand am o tusa mai lunga iau siropul Prospan si-mi trece. Sper sa-ti treaca si tie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amesteca niste miere cu zeama de lamaie...si ia 2-3 lingurite dupa ce mananci