| greyhound a întrebat:

Am o tuse seaca, ma cam deranjeaza de vreo saptamana si as vrea sa stiu cum scap de ea.
As prefera ceva babesc dar nu ma deranjeaza daca imi recomandati medicamente

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Http://www.assb.ro/....../index.php

intra aici si un doctor iti va raspunde la problema ta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.

Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti recomand Prospan, este un sirop natural cu extract de iedera. Este un bun mucolitic, fara reacţii secundare. Citeste si aici:
www.prospan.ro. dar nu se da preventiv, doar in cazuri de tuse uscata.
Te pup!

| LadyDy01 a răspuns:

Miere de albine cu propolis(cate o lingurita cand tusesti), ceai de ceapa indulcit cu miere, codeina

| purplestar9494 a răspuns:

Lapte caldut cu miere pentru mine a dat tot timpul rezultate

| SweetChildOAxls a răspuns:

Si eu am trecut prin asta, si niciun tratament babesc nu a dat roade. Un medicament foarte bun, din punctul meu de vedere, este Prospan. Este sub forma de comprimate, sirop sau pliculete dizolvabile in apa. Nu sunt ieftine, dar la mine au avut un rezultat foarte bun si rapid.

| Filip_Marinela-simona_1996 a răspuns:

Ia ibalgin, agocalmin sau paracetamol. Daca nu iti trece bea un eai cal. Sunt sigura ca o sa functioneze