Întrebare recomandată | MarianaNiculescu a întrebat:

Cum scap de raguseala si tuse seaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mînuțele Andreea! Sanatate multă, pentru a scapa de ragușeala bea lapăte fierbinte amestecat cu galbenus de ou si miere, adică șodou, e foarte bun, dar il bei seara inainte de a te culca, dupa ce il bei evident il bei fierbinte, pui ceva la git, un fular sau un prosop, ceva pe cap si te bagi in pat, pina mîine nu o sa m ai ai nimic. Ce vârsta ai? Sanatate multă.

22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru funda, cum te simti?

| MarianaNiculescu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa stii ca ma simt mai bine, nu mai sunt asa de ragusita si tusesc mai ''rar'' sa zicem asa big grin

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MarianaNiculescu):

Te a ajutat ceea ce ti am zis? Ma bucur ca esti mai bine.

| MarianaNiculescu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, m-a ajutat. happy

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Iei de la farmacie sau mergi la medic, ia ceva sirop

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, pentru raguseala iti recomand o pauza vocala, si fara fortare.
In rest medicamente, siropuri nu iti recomand ceva.
Sa ai o zi placuta!
Si asa noi oamenii suntem facuti sa ne vindecam, sper sa nu te deranjeze prea mult.

| MarianaNiculescu explică:

Tu vorbesti in halul asta si mamei tale? Sau chiar mama ta te-a invatat? happy

| MarianaNiculescu explică:

Va multumesc mult! big grin

| ConstantinIordachescu a răspuns:

Eu am scapat de tuse foarte repede cu un sirop de ceapa cumparat de la farmacie.

| DoltaRăzvan a răspuns:

Sau te duci la medicul de familie şi el va ştii mai bine, eventual te trimite şi la o clinică.

| Liela a răspuns:

Ceaiul de ceapa e foarte bun dar are un gust oribil. Poti.
folosi miere sau iei o pastila Propolis cu vitamina C

| Mihailovici015 a răspuns:

I-a un paracetamol

| Oana009 a răspuns:

Exista niste pastilute albastre le suci si scapi de tuse intr-o saptamna sau mentosane poate si un ceai de musetel cu lamaie si covrigi vanilati

| Апельсин4ик a răspuns:

Este la farmacie un fel de sirop se numeste... Tulalfenhot, este foarte bun pentru receala..crede-ma ca o sa-ti mearga(nu e scump e 9-10lei)

| aXy99 a răspuns (pentru Апельсин4ик):

Siropurile au un efect placebo asupra tusei, deci nu mai fi asa de sigur c-o sa functionezelaughing

| TineMinteTreiCuvinteViataMergeInainte a răspuns:

Bea ceai caldut cu miere si stai cu picioarele in apa calda (acopera picioarele cu o patura groasa ca sa nu iasa caldura). Dupa ce ti-ai scos picioarele din apa, baga-te repede in pat ca sa nu le racesti.Succes! Insanatosire grabnica

| IonuțJK a răspuns:

Bea niste ceai. Am avut aceeasi problema.