| Közmyn17_5572 a întrebat:

Am observat ca in ultima vreme am probleme foarte mari cu caderea parului, si cand m-am uitat in oglinda, m-am cam speriat. Ce sfaturi cunoasteti? Am incercat diverse tratamente, dar sunt destul de greoaie. Mentionez ca am doar 18 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Pentru inceput ai putea sa nu te mai dai o perioada cu gel/spuma/fixativ/ceara etc si sa iti tii parul curat. Nu te spala prea des pe cap, iar atunci cand te speli freaca-ti usor parul si da-ti cu galbenus de ou ( sa ii scoti membrana aceea ca altfel iti ramane in par) + ulei de ricin si ramai asa vreo 15 min, apoi clateste-te. Fa tratamentul asta cateva luni zi-mi daca a mers. La mine a mers.

| Lacoste a răspuns:

Buna.
Nimic nu e mai bun decat sa mergi sa-ti faci analizele si sa primesti un tratament de la doctor.

| Deniisze a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un doctor.

| Bonibon_7588 a răspuns:

Uleiul de ricin ajuta. Aplica la radacina seara acopera cu o punga si un prosop, ia dimineata spala cu apa si sampon din abundenta ca este foarte gras acel ulei.Este bun si pentru cresterea parului, intarirea firului si se gaseste la farmacie cam 4 lei o sticluta.Asigura-te ca mananci si ceea ce trebuie, caci o alimentatie defectuasa duce la deteriorarea aspectului parului.