| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca mi s-a format la mana in partea de sus ca o umflatura si devine vizibila cand indoi palma in jos si am alat de pe net ca este un chist sinovial si ca nu trebuie sa apas pe el pentru ca se va sparge si nu stiu ce, si as vrea sa stiu daca pot introduce acolo un ac cu seringa sa absorb acel lichid din umflatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Se face excizie chirurgicala. Nu te juca cu ace...

| Horologer a răspuns:

Uite sincer, nu ma pricep in domeniu asta de ...chist sinovial, dar iti recomand sa nu o faci, deoarece ca si la alte bube de piele etc se poate infecta foarte usor, mai bine te-ai prezenta la un doctor.Pentru un neg de exemplu iti face operatie, pentru o alunita, poti face cancer.Din cate am auzit si eu.Asta e un sfat de la un neprofesionist, dar cand ajungi la infectie nu e bine asa ca...Succes.