| DaughtryGirl a întrebat:

S-a operat cineva de pe aici de chist sinovial la mana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mariinaa a răspuns:

Din propria experienta nu-ti pot spune, insa o colega a fost operata la mana acum ceva timp, i-a ramas urma operatiei cam urata din punctul meu de vedere. Imi spuse ca i s-a facut anestezie generala, a tinut mana pansata timp de o saptamana-doua, si timp de cateva luni nu are voie sa faca exercitii la sport bazate pe putere, sau sa forteze mana.

| DaughtryGirl explică (pentru Mariinaa):

Sincer ea a scapar "usor". Eu m-am operat in decembrie, anul trecut, am avut un chist maricel chiar la tendon de la degetu aratator. Am stat 3saptamani cu mana in ghips. Ce ma deranjeaza acum e ca atunci cand strang pumnu iese o galma, doctoru a zis ca este cicatrice si ca nu s'au topit atele de acolo. A zis ca trece in 3-4luni,dar deja s'au facut 5luni. Si inca e galma acolo si ma doare. Vroiam sa stiu daca trece asa greu cicatricea aia dinauntru...

| Mariinaa a răspuns (pentru DaughtryGirl):

Din cate mi-a povestit aceasta colega imi spuse ca a fost informata de doctor ca trebuie sa aiba rabdare, pentru ca va trece, depinde de organismul fiecarei persoane, nici ei nu i-a trecut insa ea a fost operata la incheietura mainii stangi, prin ianuarie cred, da atunci fusese operata in vacanta. Nu poate sa indoaie mana, sau sa care ceva cu ea pentru ca simte o micuta durere ..ca si cum s-ar "rupe" ceva acolo.

| DaughtryGirl explică (pentru Mariinaa):

Tot la stanga m-am operat si eu si tot asa a fost, nu aveam voie sa indoi mana sau sa car ceva cu ea. Acu pot sa fac toatte astea, dar la carat si tinut ceva greu in mana mai putin pentru ca ma doare. La mine e aiurea ca se vede galma aia si ma jeneaza, doare, cand misc degetu se misca si ea, e cam creepy big grin laughing Vreau doar sa scap de ea.

| Mariinaa a răspuns (pentru DaughtryGirl):

Te-ai gandit sa te duci la o noua consultatie la alt doctor?laughing Oricum, sper ca totu' o sa fie binehappy.

| DaughtryGirl explică (pentru Mariinaa):

Pai cred ca asta o sa fac cat de curand. Sper sa nu-mi zica si celalalt doctor ca o sa treaca in cateva luni k le dau cu mana in cap la amandoi si scap si de galma.

| babyalexa a răspuns:

Si eu am avut chist la mana dreapta doar ca la mine s-a rezolvat prin punctie(mi-au bagat 6-7 ace inauntru si au extras tot continutul chistului), apoi am stat 30 de zile cu mana bandajata foarte strans(dar cat sa circule sangele)cu fasa elastica si vad ca au trecut 3 ani si nu am mai avut probleme.La mine galma ajunsese foarte foarte mare si mi-au spus ca dupa punctie este posibil sa reapara si sa fie nevoie de interventie chirurgicala dar vad ca nu a fost asa. Dupa ce mi-au extras lichidul cam in 4 saptamani au trecut semnele de tot iar acum ma mai deranjeaza doar la frig simt un usor discomfort.

| Datcu_Mihaela_1973 a răspuns:

Verisorul meu a fost operat acum 3 ani și acum 2 saptamani.Ramane cicatrice in urma operatie.Nu are voie sa foloseasca mana la nimic.Este foarte dureros.La fiecare atingere pe mana operata il doare si incepe sa planga.Mentionez are doar 12 ani.
Sa ai grija cu operatia