| RoxyTeIubeste a întrebat:

TPU... Am un chist sinovial la mana Trebuie neaparat operat? Doare operatia? si cam cat dureaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alesia87 a răspuns:

Doctorul iti poate spune daca trebuie sau nu sa faci operatie. Insa daca este vorba de operatie, probabil ca nu va dura mai mult de 30 minute.Si nu te va durea nimic, deoarece iti va face anestezie (locala sau totala). Ceea ce va putea durea, ar fi dupa operatie, probabil.Sa nu iti fie frica de operatie, nu vei pati nimic.Ai grija de tine, sper sa nu fie nevoie de operatie.Te astept sa imi spui ce ai facut, mai multe detalii.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Neoperat, acel chist va tot creste, pana va comprima nervi si vei suferi de amorteli ale degetelor si dureri. Operatia nu dureaza mult iar durerile postoperatorii iti vor fi inlaturate cu analgezice. Sanatate!

| Simina_Lazar_1950 a răspuns:

Buna ziua.
Chistul se extirpa, alt remediu nu este.
Operatia este foarte usoara, nedureroasa si dureaza foarte putin.