| lovehurts a întrebat:

Salut, am o problema.am 13 ani. pe data de 1 iunie am avut o scurgere maronie, cleioasa si usor urat mirositoare, i-am aratat mamei si mi-a zis ca mi-a venit, apoi in luna iulie pe data de 19 am avut aceeasi scurgere, la fel doar ca de data asta a durat 2 zile. inainte de 19 am avut o saptamana dureri insuportabile de burta care nu se calmau decat cu pastile. in august nu am avut nimic, dar in septembrie acea scurgere a aparut din nou pe data de 23, cu o usora durere de burta inainte de asta. astazi suntem in 15 si mi-a aparut aceeasi scurgere, doar ca acum curge f mult. cu cateva zile in urma am simtit o durere de cap si de burta. ce poate fi acea scurgere? precizez ca nu imi curge deloc sange doar acea scuregre maronie care uneori are cheaguri.

Răspuns Câştigător
| Twist a răspuns:

Eu sunt de'acord cu mama ta!
si mie cand mi-a venit prima data a fost maro big grin dar cu timpul o sa se faca mai 'rosu'!
durerea de burta e normala inainte. dar poate sa fie si de spate sau sa te daora sanibig grin
iar faptul ca nu ti'a venit in acea luna mi se pare de asemenea normal pentru ca esti la inceput nu sa reglat si asta se int peste cativa ani. mie de exemplu' ba imiv ine o luna ba cealalta nu...deci don't worry e normal!big grin

3 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Ciclul menstrual nu intotdeauna are aceeasi culoare mai poate avea culoarea maronie dar acest lucru e normal ce te-as sfatui este sa iti notezi in calendar cand va mai veni pentru ca sa nu mai ai surpriza. bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este sa astepti sa se regleze ciclul menstrual. orice ciclu menstrual debuteaza cu scurgerea maronie(prima zi). nu te ingrijora. daca vrei sa stai mai linistita te poti duce la un consult ginecologic.

| Katy20Kaithleen a răspuns:

La mine e tot maronie si imi intarzie dar nu imi fac probleme pentru ca stiu ca menstruatia la inceput este neregulata.