| X3N0N a întrebat:

Am patit ceva destul de ciudat in ultima vreme. mai nou cand fac abdomene ma doare spatele in loc sa simt cum imi lucreaza abdomenul straight face e normal? Adica fac in serii de 20 - 30 dar totusi de pe la 15 - 20 incepe sa ma doara spatele... ceea ce nu era ceva normal pana acum. Oare de ce?
PS: Fac in jur de 100 - 125 abdomene pe zi, deci nu cred ca ar putea fi oboseala...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Darion a răspuns:

Nu sunt sigur ca te doare spatele neaparat de la abdomene. Poate ai facut candva o miscare mai brusca sau ai ridicat ceva avnd o pozitie incorecta. Ca sfat eu zic sa iei o pauza de o zi sau doua pana vei sti sigur ca nu te va mai durea spatele.

PS:Nu fa abdomene pe o suprafata neteda ca si podeaua, fa-le pe pat spre exemplu!
Nu fa abdomene cu mainile la ceafa, deoarece te poti ajuta si de forta mainilor si astfel abdomenele nu vor fi exercitate corect si pe la ultimele abdomene poti face o miscare mai "stramba" si poate afecta coloana vertebrala. Incearca sa le faci cu mainile la piept.

2 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Trebuie sa faci abdomene cu miscari scurte pana cand se incordeaza abdomenul atat, nu e nevoie sa ridici trunchiul pana sus intelegi? practic tu asa faci si daste te doare spatele lombarii.
Nu stiu daca intelegi exact ce ti-am zis, da poti sa cauti pe youtube si ai sa vezi ca miscarea trebuie sa fie scurta

| ZvT a răspuns:

Fa mai usor. Eu faceam doua serii de cate 200 in fiecare seara pana si de aproape un an nu imi mai trece durerea de spate.Mai sanatos e sa alergi.