| alex495 a întrebat:

Am pe frunte, pe toata fruntea mai exact niste cosuri mici, nu s rosii, nu dor, sunt culoarea tenului, dar se observa de aproape. Cum as putea sa scap de ele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste un exfoliant chimic cu acid salicilic. Vezi ca au si varianta de 30 ml, aboneaza-te la newsletter-ul lor si cand au zile cu transport gratuit poti sa iti dai comanda. Sigur in aprilie o sa mai aiba zile cu transport moca, mai ales ca este si pastele luna viitoare.
http://www.paulaschoice.ro/resist-daily-pore-refining-treatment-2-bha.html

Ai grija cand iti speli parul ca samponul sa nu-ti atinga fruntea sau daca folosesti produse de stayling gen fixativ. Evita : carnea de porc, lactatele, cafeaua, snacks-uri, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, prajelile si alimentele in conserva.

| alex495 explică (pentru anonim_4396):

Fix asta mananc si beau aproximativ, in fiecare zi. Si e dela transpiratie foarte probabil

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Fix alea ar trebui sa le reduci si nu pentru ca iti pot provoca cosuri ci pentru ca-s daunatoare pentru organism. Gasesti la oriflame servetele absorbante ( sunt ca hartia aiasugativa de o foloseam in copilarie dar mai subtire laughing ) pe care le poti folosi de fiecare data cand transpiri, dar recomandarea cu bha ramane valabila. Si eu am avut cosuletele alea si cu d-ala mi-a trecut ^^

| alex495 explică (pentru anonim_4396):

Altceva mai ieftin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Nu, nu stiu alt exfoliant mai ieftin care sa fie formulat corect si sa aiba si un pH necesar exfolierii. Poate o sa aduca iar mostre la plic, alea sunt in jur de 4 lei.

| AlexCristi97 a răspuns:

Un dermatolog te-ar putea indruma spre metoda cea mai eficienta. Sunt produse, in general cu efect exfoliant, care te scapa de punctele acelea. Ai putea incerca cu o chestie de aia exfolianta de curatat fata, e ca un buretel mai aspru... oricum ala are scopul sa iti curete pielea moarta si sa se regenereze mai repede pielea. Trebuie sa faci asta la 2-3 zile si sa nu fortezi sa iti faci iritatii. Cauta pe net mai multe si trebuie sa gasesti despre exfolierea punctelor de pe fata.

| alex495 explică (pentru AlexCristi97):

Mai ajutat enorm cu sfatul sa ma duc la dermato... Am intrebat aici pentru o solutie directa nu gen du te si cauta/intreaba pe alt site/dermatolog. Legat de problema, sunt pur si simplu cosuri. O groaza de cosuri mici, nu m ar ajuta cu nimic expolierea, un cos cum scapi de el? Il spargi sau il lasi in pace, de spart nu pot pentru ca nici un cm n au inaltime dar se observa si se simt, de lasat in pace i am lasat de prea mult timp. Initial am crezut ca e de la transpiratie vara, dar si iarna e la fel si la orice temperatura.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru alex495):

Acestea nu sunt ca niste cosuri vindecate, dar care au ramas sub piele? Nu sunt genul ala de "puncte albe" ceea ce ai tu?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru alex495):

Ai avut acnee pe frunte?

| KaiyoAino a răspuns:

Poti sa incerci aceasta crema, de la DermaE, impreuna cu exfoliantul. Stiu despre ce vorbesti, sau ca niste puncte de grasime.
Citeste despre produse aici: http://kaiyoaino.blogspot.ro/2017/01/review-crema-antiseptica-derma-e.html